4 Haziran 2007 09:56

Kayıp Çığlık

Sinematürk, ilk Türk korku filmi olduğu söylenen Çığlık'ı inceledi!

Burçak Evren'in yönetimindeki Sinematürk dergisinin Haziran sayısı, yoğunluğu Türk sineması üzerine olmak üzere zengin bir içerikle çıktı.Derginin yeni sayısında bir dizi tartışmalara neden olan Adana Altın Koza Film Festivali'nin ön jüri değerlendirmesinin yanı sıra; Semih Kaplanoğlu, Ceyda Aslı Kılıçkıran, Türk sinemasının eski kadın yönetmenlerinden Birsen Kaya, Ulaş Cihan Şimşek ve sinemamızın yeni yüzlerinden Ezgi Mola ilgili söyleşiler yer alıyor.Derginin ağırlıklı konuları ise bu sayıda Türk sinemasının değişen kimliği ile Kurtuluş savaşı filmlerine ayrıldı. Derginin sinema tarihine ışık tutan belgesel bölümünde ise Sultan Abdülhamit'in izlemek için Avrupa'dan istettiği filmlerle ilgili bir makale yayımlandı. Türk sinema tarihinde ilk kez yayınlanan makalede Sultan Abdülhamit'in sinemayla ilgili bugüne dek bilinmeyen kimi belgeleri gün ışığına çıkarıldı. Bugüne dek kayıp olup üzerinde pek fazla bir bilgi bulunmayan ilk Türk korku filmi Çığlık üzerine de ayrıntılı bir çalışma bu sayının önemli yazıları arasında bulunuyor. Yerli korku denemelerine ilgi duyanlar bu yazıyı kaçırmasın!
Yorumlar
 • Ben nedense ilk defa duydum bu filmi ...

 • Çok duyduk bu haberleri,bakacağız bakalım...

 • Sinematürk'ün bu sayısı gerçekten çok ilgi çekici konulara sahip,aldım :)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

  Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

 • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

  İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

 • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

 • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

  Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir