19 Mart 2014 01:00

Kayseri Altın Çınar Film Festivali Mayıs'ta başlıyor

Bu yıl 2.si düzenlenecek olan Uluslararası Altın Çınar Film Festivali, Kayseri’de sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

21 – 25 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek 2. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali; yurt dışından ve yurt içinden uzun metrajlı film gösterimleri, konserler, atölye çalışmaları, söyleşiler, ulusal kısa film ve ulusal belgesel film yarışma bölümüyle tüm sinemaseverleri bekliyor.

Festival yönetmenliğini Kerim Abanoz’un, genel koordinatörlüğünü ise Kadir Turna ve Akif Kaya’nın üstlendiği, Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nin yarışma bölümünde bu yıl kurmaca ve belgesel kategorilerinde filmler yarışacak. Festival için son başvuru tarihi 21 Nisan 2014.


Festival Hakkında

Geçtiğimiz yıl Talas Belediyesi ve Yücel Çakmaklı Film Atölyesi işbirliği ile Talas Kültür ve Sanat Festivali adıyla ilki gerçekleştirilen festival bu yıl uluslararası boyut kazanarak yolculuğuna devam ediyor. 9 – 11 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivale Türkiye genelinden 82 belgesel film başvuru yaptı. Değerlendirmeler sonucunda beş belgesel film ödüle layık görüldü. Festival kapsamında uzun metraj film gösterimleri, seminerler, atölye çalışmaları, tarihi geziler, konser ve müzik dinletileri yapıldı.

Neden Altın Çınar?

Sinemada çınar ağacı çok kültürlülüğü, kadimliliği, köklü bir geçmişi simgeler ve ifade eder. 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Kayseri bu tarih içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Bu medeniyetlerin izlerini taşıyan Kayseri, günümüzde sanayi ve ticaret şehri olarak bilinmektedir. Bu festival ile birlikte Kayseri’nin sahip olduğu kültür mozaiği ön plana çıkartılarak şehrin sosyo kültürel hayatına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.


Bu yıl 2.sini düzenlenecek Talas Kültür ve Sanat Festivali, yürütme ve danışma kurulu kararıyla Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali olarak isim değişikliğine gitti. Geçtiğimiz yıl festival heykelciği olarak kullanılan lale yerine ise tasarım aşamasında olan çınar ağacı kullanılacak.

www.altincinarfestivali.org twitter: @altincinarfest facebook: Altın Çınar Festivali

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir