8 Nisan 2006 15:13

Kazablanka'dan İyisi Yazılmadı

Senaristler Birliği'nden en iyi 101

Senaristler Birliği (WGA) sinema tarihinin en iyi 101 senaryosunu belirledi. The Hollywood Reporter'ın haberine göre birliğin kararı; şimdiye kadar Kazablanka'dan iyi bir senaryo yazılmadığı doğrultusunda.Humpery Bogart ve Ingrid Bergman'ın başrollerini paylaştığı unutulmaz film, Julius Epstein, Philip Epstein ve Howard Koch tarafından senaryolaştırılmıştı.Birliğin Kazablanka'nın ardından ilk beşe seçtiği filmler ise; Mario Puzo'nun romanından Francis Ford Coppola'nın beyazperdeye taşıdığı Baba, Robert Towne'nin Chinatown'ı, Herman Mankiewicz ve Orson Welles'ten Yurttaş Kane ve son olarak Joseph Mankiewicz'den All About Eve.101 filmlik liste hazırlanılırken 1400'den fazla senaryo değerlendirilmeye alındı ve Coppola, Woody Allen ve Billy Wiler'in dörder senaryosu listeye girmeyi başardı.İlk 10'u tamamlayan diğer filmler ise; Woody Allen ve Marshall Brickman'dan Annie Hall, Charles Brackett, Billy Wilder ve D.M. Marshman Jr.'dan Sunset Blvd., Paddy Chayefsky'den Network, Billy Wilder'dan Bazıları Sıcak Sever ve son olarak Coppola'dan Baba 2.
Yorumlar
  • Kazablanka bunca senaryo varken asla 1.olamaz bikere bunu bi kenara bırakalım,sinema seçkilerinin artık hatır ve saygı seçkileri olduğu ve gerçeği kesinlikle yansıtmadıkları anlaşılır bazı kesimlerce umarım.

  • kazablankanın senaryosu gerçekten en iyi olabilir.bunun yanında benim için vertigo nun da senaryosu sürükleyici ve güzeldir.

  • Lütfen şu yeni filmler niye listelerde yok? sorusunu artık sormayalım,hatayı günümüz sinemasında arayalım.Senaryoların ne kadar basit olduğunu söylememe gerek var mı,bilmem?Tabii ki,gerçekten yaratıcı fikirlerle dolu senaryolar ve filmler de görüyoruz.Ama filmler kaliteli de olsa,bence orta seviyeyi aşamıyor.Listeye gelince:Casablanca için olumsuz herhangi bir fikrim yok,benim gördüğüm en yaratıcı ve en zekice senaryo,Yurttaş Kane,Baba-1,Baba-2 (Baba-1 ve 2 yer değiştirmeliler)çok isabetli tercihler.Chinatown'u da izledim,benim görüşüm ilk 10 içerisinde,hatta listeye göre ilk 5 içerisinde yer alacak kadar iyi bir senaryosu olmadığıdır bu filmin.Listedeki diğer filmleri izlemediğim için,o filmlerin senaryoları hakkında yorum yapamayacağım.Ancak anladığım kadarıyla çok isabetli tercihlerin olduğu bir liste.Bazı insanları eleştirirken,o insanların geçmişini,başarılarını ve kariyerlerini de düşünürsek,sanıyorum daha doğru davranmış oluruz.Günümüz bu çığlıkları duy ve daha yaratıcı,zengin örneklerle gel izleyicinin karşısına!..

  • Bu yazarların veya otoritelerin yeni filmler hakkındaki önyargısını bir türlü çözemedim gitti. Elbette bu listedeki filmler sinemanın en iyileri ama ne bileyim işte günümüz filmleride hiç yabana atılacak kadar değil yani...

  • kazablanka gerçekten de çok baba bir film ve deliksiz bir senaryoydu!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir