18 Kasım 2004 13:28

Kazandırmayan Ama Kazanabilecek Belgeseller

Akademi Oscar yarışında partizanca davranıyor

Dünya sinemasının en popüler ödüllerinin, Oscarların dağıtılmasına, nerdeyse üç ay var. Heyecanlanmak için uzun bir zaman olarak kabul edilse de, Amerikan Film Akademisi bu seneki tavırlarıyla heyecanı çok erken başlattı. Aday adaylarından sonra genelde doğrudan adayları açıklayan akademi bu sene En İyi Belgesel dalında yarışacak yapımların yarı finalistlerini bile açıkladı. Akademinin dün yaptığı açıklama, 12 belgeselin yarıfinalde olduğunu söylüyor.Şanslı belgeselcilere gelince; Lauren Lazin, Tupac: Resurrection, Deb Ellis ve Denis Mueller, Howard: You Can't Be Natural on a Moving Train, Paola de Flori, Home of the Brave, Christian Bauer, The Ritchie Boys, Byambassuren Davaa ve Luigi Falorni, The Storyy of Wheeping Camel, Kirby Dick, Tuist of Faith, Morgan Spurlock, Şişir Beni, Stacy Peralta, Riding Giants, Max Wexler, Tell Them Who You Are, Kevin MacDonald, Touching the Void, Jessica Yu, In the Realms of Unreal, Zana Briski ve Ross Kaufmann, Born into Brothels.Akademinin dün açıklamış olduğu bu liste tüm belgeselciler arasında tartışılmaya başlandı. Çünkü seçilen filmlerin nerdeyse tamamı politik ya da partizanca konular üzerine. Belgeselcilerin artık bu tarz konulara eğilmesindeki sebep olarak gösterilen isim ise, tabi ki Michael Moore. Moore'un Benim Cici Silahım'dan beri yarattığı kendine özgü tarzın, belgesel seyircisini arttıtdığına inanılıyor. Ama tartışılan bir başka şey ise, ne kadar politik olursa olsun, belgesellerin siyasete gerçekten etkileyip etkilemediği. Çünkü Moore'un bu sene En İyi Belgesel dalında yarışmayacak olan Bush karşıtı filmi Fahrenheit 9/11 yarattığı tüm kamuoyuna rağman Bush'un yeniden seçilmesini engelleyemedi.Belgeseller siyaseti ne kadar etkiler? Bu gerçekten tartışılabilecek bir konu. Ama tüm bu eleştiriler bir yana, bu sene belgeselleri de, diğer filmlerinki kadar heyecanlı bir yarış bekliyor. Özellikle de Moore'un, diğerlerine de şans tanımak için belgesel kategorisinde yarışmak istememesi Oscar yarışını daha da tetikledi.Sanem Türk
Yorumlar
 • tabiki tupac o benim adamım

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

  Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

 • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

  İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

 • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

 • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

  Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir