21 Aralık 2013 01:00

Kelebeğin Rüyası’na Oscar şoku

Türkiye’nin bu yılki Oscar’a gönderdiği En İyi Yabancı Dilde Film aday adayı ‘Kelebeğin Rüyası’ Oscar yarışında elendi.

Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği Kelebeğin Rüyası, yabancı dilde en iyi film Oscar ödülünü kazanma şansını yitirdi.


Film, Amerikan Sinema Sanatları Akademisi’nin yayınladığı 9 filmlik kısa listede yer almadı. Akademi ekim ayında ödüle 76 filmin aday olduğunu açıklamıştı.


Kısa listede Suudi Arabistan’da kadın yönetmen Haifee el Mansur tarafından gizlice çekilen ilk film olan “Wadjda” da yer bulmadı.


50 yıldır Pakistan’dan Oscar’a aday olan ilk film olan “Zinda Bhaag” (Canlı kaçtı) da ödül şansını yitiren filmler arasında yer aldı.


Listeye girmeyi başaran filmler arasında ise Hong Konglu yönetmen Wong Kar-wai’nin vatandaşı Bruce Lee’nin yaşamından kesitler verdiği “The Grandmaster” ve Filistinli Hani Ebu Esad’ın festivallerde büyük beğeni toplayan “Ömer” filmleri dikkat çekiyor. Diğer yedi film şöyle:

-“The Broken Circle Breakdown,” Belçika,
- “An Episode in the Life of an Iron Picker,” (Bosna Hersek)
- “The Missing Picture,” (Kamboçya)
- “The Hunt,” Danimarka,
- “Two Lives,” (Almanya)
- “The Notebook,” (Macaristan)
- “The Great Beauty,” (İtalya)

Yabancı dilde Oscar adaylarının sayısı Ocak ayı başında beşe indirilecek. 86’ıncı Akademi Ödüllerinin tüm adayları 16 Ocak’ta açıklanacak. Oscar Ödül töreni ise 2 Mart’ta Los Angeles’ta düzenlenecek.

Yorumlar
  • Yorumları okudum da eleştiriler fazla acımasız ve direk şahıslara yönelik. Şu düşünce oluştu bende, yabancı hayranlığı ;) eleştirilerde CHP den tutunda, maden işçilerinin sefaletine kadar her şey konuşulmuş ve gerçekten filme bakış açısı bu denli dar olunur mu diye sorguluyorum hepinizi! Filme saçma diyen arkadaşlar herkes mi film eleştirmeni bu ülkede? Sorun ne biliyor musunuz; Kendimizi sevmiyoruz! Güvenin,İnanın o zaman bakış açınız direk eleştiri değil sanat olarak gösterir kendini size ;)

  • Film fena olmamakla birlikte, kotu bir taklit olmaktan oteye gidememis malesef. Yabanci filmlerde gordugumuz hava taklit edilmis ama onun disinda etkileyici olamamis, ne senaryo, ne oyunculuk ne de muzik anlaminda. Filmde tek dikkat ceken dedigim gibi yabanci film havasi onun disinda ici bos kaldigi icin bu sonuc normal.

  • Oyunculuk ayrı bişeydir. Manken gibi adamları bir araya toplamakla olmaz bu iş. Ve ayrıca öncelikle senaryonun evrensel olması lazım ki insanlar bişey anlayabilsinler. Son olarakda Oscar amerikan halk film ödülleri gibi bişeydir aslında. Dünya amerikayı takip ettiği için dünya çapında yarışma olarak anılır. Ama onlar milliyetçi düşünüyolar. Irak savaşını ele alan filme ödül vermeleri buna örnek olarak gösterilebilir.

  • "black" filmini al birebir kopyala bir de oscar için aday olmayı bekle. Türk sineması için utanç kaynağıdır bu film. Bunu izleyip güzelmiş diyenler de bu kadar cahil olmasınlar bu filmin türkçe alt yazılısını geçtim dublajı bile zaten var..

  • OSCAR KİM SİZ KİM YAA

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir