7 Eylül 2011 00:00

Kemal Sunal izdiham yarattı

6. Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali kapsamında gerçekleşen Kemal Sunal Anma Gecesi’nde izdiham yaşandı.

6. Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali'nin ikinci günü 11 yıl önce hayatını kaybeden Kemal Sunal anısına ayrıldı. Yaşanan izdiham nedeniyle erken saatlerde giriş kapılarının kapatılması, öfkeli seyircilerin isyanına neden oldu. Kemal Sunal Anma Gecesi'ne giremeyen çok sayıda seyirci uzun süre kapıları yumrukladı.

Festivale destek veren kuruluşlara teşekkür plaketinin verildiği gecede sunuculuğu üstlenen sanatçı Perihan Savaş, zaman zaman ağlamaklı oldu ve konuşmakta zorlandı. Kaymakam Hacmi Üncü ve Belediye Başkanı Şener Tekcan'ın da katıldığı geceye Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın pankartı damgasını vurdu. Festivalin sponsorlarından olan oda tarafından Sunal anısına hazırlatılan 'İçimizden Biriydin, Seni Çok Özlüyoruz' yazılı pankart uzun süre seyircilerden alkış aldı.

Festivali tekerlekli sandalyesi ile katılan sinema ve tiyatro sanatçısı Erol Günaydın da, uzun süre ayakta alkışlandı. Kemal Sunal anısına düzenlenen geceye Gani Müjde, Umur Bugay, Ece Uslu, Açelya Elmas, Baki Davran, Yavuz Özkan, Hülya Aksular, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Aytaç Arman, Menderes Samancılar, Selma Sonat ve Kemal Sunal'ın eşi ve oğlu Gül ve Ali Sanal da katıldı. Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve CHP Genel Sekreteri Nihat Matkap'ta geceye gönderdikleri mesajlarla katıldı.

Kemal Sunal'ın eşi Gül Sunal, etkinliğe katkı sağlayanlara teşekkür ederek, "Maalesef Datça'ya ilk kez geliyorum. Çok muhteşem. Sanata, sanatçıya, eskilere değer veren bir festival. Belediye Başkanı ve eşinin bu işe gönül vermesi çok güzel. O'nu kaybedeli 11 yıl oluyor. Böyle bir organizasyonu gördüğüm için mutluyum ve gururluyum. Bu organizasyonlarda Kemal'in hiç ölmediğini gördüm. Kemal, evde memur gibi bir insandı. Çok komikti. Ancak sette çok ciddi ve yaptığı işe çok büyük saygısı vardı. İlkokul diplomasından ders notlarına kadar özenle saklardı ve bakımını yapardı. Hatta ilk oyununda kullandığı takma sakalı bile saklıyoruz. O'nun bütün eşyalarını evin bir köşesinde özenle saklıyoruz. İşte Kemal'in hayatı bu" dedi.

Ünlü senarist Gani Müjde de, "Ustalara Saygı Gecesi'ni zaten Datça'nın yapması gerekirdi. Bu kadar muhteşem bir doğaya sahip, vefakâr Datçalılara bu yakışırdı. İnşallah bir gün ben de yaşlanır, ustalaşırım ve benim içinde böyle geceler düzenlenir. Kemal Sunal, insanları can evinden yakalayan bir tipti. İkinci bir Kemal Sunal gelmedi, gelmeyecek. Çok önemli bir sanatçıydı. Gerçekten büyük işler yaptı. Datça'nın çok güzel koyları var. Bu yaz 3 ayım burada denizlerde geçti. Koylarımı istiyorum" diye konuştu.


Yazar senarist Umur Bugay ise, "Kemal Sunal, Türk sinemasına, hatta Türkiye seyircisine mal olmuş bir halk kahramanıdır. O artık bir Nasrettin hoca, bir Keloğlan gibi halka mal olmuş bir insan. O, ezilmişliği ve halkı temsil ediyordu. Halkın temsilcisi olarak çıktı, fakirken zengin oldu ve temsil ettiği halkın hakkını aldı. Zeki Ökten, Kemal Sunal ve ben birlikte çalıştık. Kemal oynadığı rollere sahip çıkan, onun hakkını veren ve her şeye katkısı olan bir insandı. O Türkiye için bir fenomen. Sanat tarihçilerinin bu görüngü üzerine eğilmesi gerekir. Çok seçiciydi. Böyle bir zenginliğe sahip oldu. Maalesef çok erken kaybettik" şeklinde konuştu.

Zaman zaman göz yaşlarına hakim olamayan Ali Sunal dai şunları söyledi: "Babam gibi örnek bir sanatçının peşinden koşan bir sanatçı olmak istiyorum. Film festivalleri bir ülkenin gelişmişliğini gösterir. Bu tür festivaller Türkiye'nin her yerinde olması gerekir. Babamın başarı sırrı; samimi, aramızdan gelmesi, aramızda kalması, yeteneği ve güçsüzlerin sesi olmasıdır. Babam işini çok ciddiye alırdı. Ekranda rolü ne gerektiriyorsa onu yapardı. Festivalleri yapalım, yaşatalım ileriki yıllarda tekrar görüşelim."

Ünlü sanatçı Sezen Aksu'nun babası Kemal Sunal için yazdığı şiiri okuyan Ali Sunal, duygusal anlar yaşadı. Arka fonda dönen Kemal Sunal görüntüleri ve şiirden etkilenen katılımcılar gözyaşlarına hakim olamadı. Festivalin ikinci gecesi Kemal Sunal'ın başrolünde oynadığı 'Davaro' filminin gösterimi ile son buldu.

Yorumlar
  • Allah Rahmet Eylesin. Az güldürmedi bizi, halada güldürmeye devam ediyor. Türkiyede komedi aktörleri içinde Kemal Sunal ve Şener Şen'i tek geçerim. Şimdiye kadar gelenler içinde bu ikisi tartışmasız ilk ikide yer alır.

  • Allah gani gani rahmet eylesin sana büyük usta

  • ne zaman bi filmi çıksa baştan sona keyifle izliyoruz ve defalarcada izlesek bıkmıyoruz mekanın cennet olsun

  • şogo niye tayipko çalışmadıko bilmemko ne diyor senin için çok kuvetli diyor vurdummu boğayı deviririm:))) ALLAH rahmet etsin..

  • Hala yerin doldurulamaz. Bu ülke için ve dünya için..Zaten birtaneydin , hep de öyle kalacaksın.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir