7 Ocak 2016 17:51

Kendinizi İçinde Hissedeceğiniz En İyi Savaş Filmleri

Platoon – Müfreze (1986)

1986, ABD yapımı dramatik savaş filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Oliver Stone üstlenmiştir. Filmin fon müziği olarak Samuel Barber’in Adagio for Strings isimli eseri kullanılmıştır. Film Oscar ve Akademi Ödülleri’ne aday gösterilmiş ve 4 Akademi Ödülü’nün sahibi olmuştur. Filmde Charlie Sheen, Williem Dafoe,Tom Berenger, Forest Whitaker gibi isimler rol almıştır. Film, filmin başrolü olan Charlie Sheen kariyeri için önemli bir noktadır. Ayrıca filmin yönetmeni Oliver Stone’de, filmde kısacık bir rol almıştır. Film Chris Taylor’un (Charlie Sheen) Vietnam Savaşı’na katılması ile yaşadıklarını konu alıyor. Savaşta yaşadıklarını ve askerlerle tanışmasını başarılı bir şekilde ele alan film, Vietnam Savaşı sırasında deneyimsiz olan askerlerin yaşadıkları dehşeti de mükemmel bir şekilde beyaz perdeye aktarabilmeyi başarmış. Ayrıca filmde barış yanlısı askerler ile öldürme güdüsü fazla olan asker arasındaki tezatlık da başarıyla konuya dahil edilmiş. Avcı iken av durumuna düşen müfreze de, kaybedilen her adamla ve Vietnam ormanlarının zor koşullarında hayatta kalma mücadelesi veren askerin yaşamlarına yakından tanık olacaksınız.
IMDb: 8.1
Empire of The Sun – Güneş İmparatorluğu (1987)
Film, J. G. Ballard’ın aynı adlı romanı, temel alınarak çekilen tarihi savaş filmidir. Usta yönetmen Steven Spielberg’in yönettiği film de Christian Bale, John Malkovich, Miranda Richardson ve Nigel Havers gibi usta isimler yer almıştır. Film, Steven Spielberg’in en derin çalışmalarından birisi olarak görülür. Ayrıca kitaptan bağımsız olarak hareket etmesi ve filmi etkileyen tutumu Steven Spielberg’in bakış açısından kaynaklanmış olması da izleyicilerine kendisi hakkında daha çok bilgi edindirdi. Film, Britanyalı ailesi ile Şangay’da oturan Jamie ‘Jim’ Graham’ın hayatını konu edinir. II. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Şangay’ı işgal etmesi üzerine ailesini kaybeden ve esir kampına düşen Jim’in etkileyici hayatını, çarpıcı bir şekilde beyaz perdeye aktarabilmiştir. Ne yazık ki film her ne kadar eleştirmenlerden olumlu bir tepki alsa da gişe de hayal kırıklığı yaşatmıştır. Ancak usta yönetmenin bu çarpıcı filmini izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 7.8
Full Metal Jacket (1987)
1987 yapımı savaş filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Stanley Kubrick üstlenmiştir. Filmin ismi piyade erlerinin kullandıkları bir tür mermiden gelmektedir. Matthew Modine, Adam Baldwin, Vincent D’Onofrio ve R. Lee Ermey gibi oyuncular filmde yer almışlardır. Film Amerikan ordusu askerlerinin savaş öncesi aldıkları eğitimi ve Vietnam Savaşı sırasında başlarından geçen olaylar ve yaşam mücadelelerini ustaca konu edinmiştir.
IMDb: 8.3
The Thin Red Line – İnce Kırmızı Hat (1998)
James Jones’ın eserinden yola çıkarak çekilmiş dramatik savaş filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Terrence Malick üstlenmiştir. Filmin müziklerini Hans Zimmer hazırlamıştır. Film aynı zamanda bünyesinde Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, John Cusack ve Nick Nolte gibi usta ve ünlü isimleri barındırır. Film En İyi Film Akademi Ödülü de dahil olmak üzere 7 Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Film II. Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaşadığı stres dolu anları başarılı bir şekilde beyaz perdeye aktarmıştır. Askerlerin savaş sonrası hissettikleri, savaşın asker üzerindeki etkilerini dramatik bir şekilde konu edinen The Thin Red Line filmini izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 7.6
Der Untergang – Çöküş (2004)
Film 2004 yapımı Alman filmidir. Film Joachim Fest isimli tarihçinin yazdığı Inside Hitler’s Bunker (Hitlerin Sığınağında) adlı eserinden esinlenilmiştir. Filmin yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel oturmaktadır. Filmin senaristliğini ve yapımcılığını ise Bernd Eichinger üstlenmiştir. Filmde Bruno Ganz ve Alexandra Maria Lara rol almıştır. Ayrıca filmde Nazi Almanyası’nın son günlerine ait anılar kısmen Alman Silahlanma Bakanı Albert Speer’ın anılarına kısmen de Hitlerin sekreteri Traudl Junge’un anılarına dayanmaktadır. Film Nazi Almanyası’nın, Adolf Hitler’in yaşantısının son demlerini konu almaktadır. Film, Kızıl Ordu’nun Berlin’i kuşatmasına, Alman ulusunun hızla yenilmesine, Adolf Hitler’in bu durumu kabul etmeyişine, Berlin’i savunmaya çalışan gönüllü askerlere, Adolf Hitler’i yalnız bırakan yandaşlarına, onu asla terk etmeyen yoldaşlarına, Eva Braun ile sığınakta kıydığı nikaha, kuşatmanın kurtarılmaz hale girmesiyle birlikte intiharlarına çok çarpıcı bir şekilde yer vermiştir. Film izleyiciden tam not almayı başarıyor. İyi seyirler dileriz.
IMDb: 8.3
Troy – Truva (2004)
2004 yapımı tarihi savaş filmidir. Filmde İlyada Destanı ele alınmaktadır. Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Wolfgang Petersen üstlenmiştir. Filmin senaristliğini ise David Benioff üstlenmiştir. Filmde Brad Pitt, Diane Kruger, peter O’Toole, Eric Bana, Orlando Bloom, Brian Cox, Sean Bean, Vincent Regan, ve Nathan Jones gibi ünlü oyuncular rol almıştır. Filmin müzikleri ise James Horner’a aittir. Film, Truva Prensi Paris (Orlando Bloom) ile Sparta Kraliçesi Helen’in (Diane Kruger) aşkının bir sonucu olarak iki ülke arasındaki savaşı konu edinir. Helen’in kocası olan Menelaus (Brendan Gleeson), intikam ateşiyle yanıp tutuşmaktadır. Bunun için kardeşi Agamemnon’un (Brian Cox) da yardımını alarak Truva’ya savaş açar. Ancak tarih boyunca hiçbir ordu Truva duvarlarını aşamamıştır. Truva Kralı ve Prens Hector (Eric Bana) ellerinden geleni yapacaklardır ancak asıl kilit nokta Achilles’dir (Brad Pitt). Kimseden emir almayan Achilles yalnızca kendi onuru için savaşacaktır. Savaşa katılmasının ise tek sebebi adını tarihe yazdırmaktır. Bu tarih dolu savaş filmini izlemediyseniz izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.2
300 – 300 Spartalı (2007)
Frank Miller’ın Termopylae Muharebesi hakkındaki grafik romanından uyarlanan, savaş filmidir. Film 2007 yılında gösterime girmiştir. Türkiye’de ise film 16 Mart 2007 tarihinde izleyicisiyle buluşmuştur. Filmin yönetmenliğini Zack Snyder üstlenmiştir. Filmin senaristliğini ise Frank Miller danışmanlığında Lynn Varley, Zack Snyder, Kurt Johnstad, Michael Gordon üstlenmiştir. Filmin müzikleri Tyler Bates tarafından yapılmıştır. Film Pers orduları ile Sparta Kralı ve 300 adamdan oluşan ordusunun savaşını konu alır. Bu 300 asker savaşın zorluğuna rağmen, ölmek pahasına da olsa savaşa katılır. Filmde bu savaş tüm Yunanistan’ın Perslere karşı birleşmesini sağlar. Ayrıca bu savaş dünyada ilk demokrasinin de kuruluşuna yardımcı olacaktır. Film pek çok İran karşıtı propaganda yapılıyor şeklinde eleştiri almıştır. Film, Yunanlıları asil ve kahraman, Persleri ise kaba ve vahşi olarak gösterdiği, özellikle de tarihi gerçekleri çarpıttığı gerekçesiyle pek çok yerden eleştiri yağmuruna tutulmuştur. Filmin yönetmeni Zack Snyder ise filmle ilgili olarak; “Frank, mitolojik bir olayı alıp onu gerçek bir olaya dönüştürmedi. Gerçek bir olayı alıp onu mitolojiye dönüştürdü.” demiştir.
IMDb: 7.7
Fury – Hiddet (2014)
2014 Amerikan yapımı savaş filmidir. Filmin senaristi ve yönetmeni David Ayer’dir. Filmin başrollerinde Brad Pitt, Shia LaBeouf, Michael Pena, Jon Bernthal ve Logan Lerman yer alır. Filmin müziklerini ise Steven Price yapmıştır. Filmin konusu Çavuş Don ‘Wardaddy’ Collier’in, topçu Boyd Swan (Shia LaBeouf), yükleyici Grady Travis (Jon Bernthal), şoför Trini Garcia (Michael Pena) ve yardımcı şoför Norman’ın (Logan Lerman) tüm imkansızlıklarla savaşmak zorunda kaldıkları 24 saati konu alıyor. Beş askerden oluşan bu küçük ekip bölgede kalan son Amerikan ordusu askerleridir. Çavuş Wardaddy’nin son görevi tüm bu olumsuzluklara rağmen Nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden askerlerini sağ salim çıkarabilmektir. II. Dünya Savaşı’nın bu kanlı son dönemlerinde geçen ve bu 5 askerin geçirdiği bir savaş gününü anlatan filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.6
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir