2 Eylül 2016 08:59

Kim Ki-duk Çin'den çalışma izni alamadı

Kore-Çin-ABD ortak yapımcılığıyla gerçekleştirilen filmi için Çin'den çalışma izni alamayan Kim Ki-duk, Venedik Film Festivali'nde bu konuyla ilgili konuştu.

"Muhtemelen Çin'de filmin ismiyle ilgili bir sorun oldu, bu sorun da hükümetler arasında çözülmesi gerek," diyor Kim Ki-duk, yaşadığı olayla ilgili. Venedik Film Festivali'nde gerçekleştirilen bir toplantıda konuşan ünlü yönetmen, Çin'e girmek için alması gereken çalışma vizesi başvurusunun reddedildiğini ifade etti.
"Evet, böyle bir olay oldu" diyerek basın toplantısında konuyla ilgili gelen soruya cevap vererek sözlerine başlıyor Kim Ki-duk. Geçtiğimiz günlerde kendisinin The Net filminin çekimleri için Çin'e yaptığı çalışma vizesi başvurusunun reddedildiğiyle ilgili haberler çıkmıştı. Ve evet, filmin yapım ve çekim çalışmaları, şimdilik durmuş durumda." Sözlerine "Bunu kendi başıma çözemem, bu vatandaşı olduğum Güney Kore hükümeti ile Çin hükümetinin arasında çözmesi gereken bir problem. Çin'de çalışıp filmi çekebilmemiz için, bu izni almamız gerek." diyerek devam ediyor.


"Muhtemelen Çin'den bu izni alamamamızın nedeni, filmin ismi. 'tanrı Yoktur' anlamına gelen isimli bir filmi Çin'de çekmemize izin vermemiş olabilirler. Filmin ismi öte yandan 'teoloji' anlamına da geliyor, Korece'den çevirince. Ancak bu isimden vazgeçemeyeceğim." diyerek bu konuda kararlılık göstereceğini ifade ediyor.
Çin'de gerçekleştirilmesi planlanan çekimler Ekim ayında başlayacaktı, ancak jeopolitik sorunlar ortaya çıktı. Yakın zamanda, Çin ve Güney Kore arasında yaşanan politik gerilimin de bu durumu etkilediği düşünülüyor. "Kesin olan şey, filmin şu an için aktif bir proje olmadığı ancak bu asla benim bu filmi çekmeyeceğim anlamına gelmiyor" diyor Kim Ki-duk. Belirsizlik sürüyor, Çin'in filmle ilgili izni verip vermeyeceği merak konusu.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir