4 Şubat 2009 11:20

King'in Eleştirisi

Korku ustası Stephen King, Twilight yazarı Stephenie Meyer'ı eleştirdi: Yazdıkları değersiz!

Stephen King gerçek bir korku ustası. Haliyle korku filmleri ve kitapları üzerine fikirleri çok sık alınıyor. Kitapları ve filmleri olay yaratan, özellikle genç kızlar tarafından el üstünde tutulan, Twilight'ın yazarı Stephenie Meyer ve ünlü serisi hakkındaki düşünceleri ilgi çekici: "Harry Potter'ın yazarı Rowling ve Meyer gençlere yazıyorlar. Aralarındaki fark, Rowling sağlam bir yazar, Meyer ise değersiz. O kadar iyi değil!"Meyer'in hayranı değiliz fakat yazdıklarının doğrudan korku türüne sokulmayacağını, vampir mitlerini romantik bestseller türüne uyarladığını biliyoruz. Bu anlamda King'in düşündüğü anlamda bir korku edebiyatçısı olma gibi bir iddiası yok. Sizce?
Yorumlar
  • Stephen King sadece bir yazar değil efsanedir...Hemen hemen tüm kitaplarını okumama rağmen yine de doyamadığım soy adına yakışır derecede,yalnız belli bir türe ait alanda değil edebiyat dünyasında bir "Kral"dır...Anlattığı hikayelerden çok kalemi çok kuvvetlidir Kingin,okumaya başladığınız zaman kimyanız değişir sizi satırlarına hapseder,kendi yaratmış olduğu hayallerden uzunca bir süre kurtulmazsınız,kitabi bitirdiğinizde ise tekrar baştan okumayı istersiniz defalarca kez;Stephen King yeryüzüne düşler krallığını tasvir etmesi için özel olarak gönderilmiş bir varlıktır,adının geçtiği yerde insanın durup düşünmesi gerekir...Gelelim Stephenie Meyer ile ilgili yorumuna;önce nasıl J.K Rowling çocuklara hitap eden bir roman yarattıysa Meyerde ergenlere yönelik bir dünya yaratmıştır;özellikle de kızlar için(hani şu duvarlarında The Rasmus,Blue,Josh Holloway posterleri asılı,okuduğu tek şey posta gazetesinin vermiş olduğu Trendyden ibaret,yaşıtlarıyla bir araya geldiğinde aralarında geçen diyalogların "Berk o kızla mı çıkmış ay inanmam!sen ne diyosun kızım okul yıkılıyooo..."dan ileri gidemediği gençlik)...O yüzden Meyer belki o janr için bir fenomendir ancak hayatı algılayabilen bir insan için bunların hepsi tamamen birer Manga gibi gelir...O yüzden Stephen King çok yerinde bir tespit yapmıştır,Meyer bir çok sabun köpüğü meşhur gibi Twilight serisi bitince unutulup gidecektir(belki de onun bilincinde olduğu için seriyi uzun tutmuştur bir bakarsınız 4-5-6 gelebilir ne biliyim yarım ay,kuşluk vakti,ikindi vb) ancak Stephen King bir Shakespeare bir Tolstoy bir Dostoyevski gibi bundan bir asır sonra bile ezbere bilinecektir...

  • Stephen King yeri geldiği zaman hakkınıda teslim eder.Clive Barker için "Korku Edebiyatının geleceğini gördüm, adı Clive Barkerdı" diyebilecek kadar da kendine rakip görmeyen kompleksiz bir insan diyebiliriz.King ve bu yeni ortaya çıkmış yazarı karşılaştırmak gafletten başkabir şey olamaz.King yazara yorum yapmıştır, eleştirenler Twilight üzerinden gidiyor.Kingi okumadan ve anlamadan yeni yetme bir yazarın anlık akım oluşturan yine bence hiç bir edebi yönü tekrar tekrar okunabilecek bir derinliği ve çkiliciliği olmayan birini bu şekilde yüceltmek oldukça yersiz.Kingin tüm kitaplarını çöpe atsanız sadece Kara Kule bile bundan yıllar sonra bile tekrar okunabilecek bir eserdir.Twilight, evet teenage çağları için bir heveslik moda dır bu da gayet güzelkanıtlanıyor şu anda bu konuda yerden göğe kadar haklısınız :)

  • He he.. evet bence de bu işte Kızıl Kralın parmağı var ;) Haklısın susmak en iyisi galiba. Söz gümüşse...

  • Arkadaşlar Allah aşkına şuna(sonte bu arada takviye tespitin bencede doğru) cevap vermeyelim...Bizim Katetimizi kimse bozamaz...Bizde susalım yeter gına geldi çünkü...Veskagan,sonte,monopoly,aknagyerla lütfen cevap vermeyin şuna...Lütfen..Biz kendimizi biliyoz o bize yeter...Çünkü sanırım buda Kızıl Kralın Hizetkarlarından biri bence : )..Büyüklük bizde kalsın bırakalım..Tarafımdan konu kapanmıştır..

  • Helljedi, sen Kingin kaç kitabını ve yahut hangi kitaplarını okudun acaba? Ya da okudun mu, belki de bu soru sorulmalı sana? Yakında konu, Kingin alkol bağımlılığına da gelecektir. Hani karalanacak ya King burada, o sebepten..Arkadaşlar bırakın kasmayı da konuya geri dönün. Burada King neymiş, King ne yapmış gibi ifadeler kullanmanız yanlış. Konu ne, bir ona bakın da sonra bu yönlerine gelin Kingin.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir