25 Eylül 2009 10:12

Kitle ve İfade

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği Türk Filmleri Haftası gösterimlerinde gişe filmleri yok mu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği ''Türk Film Haftaları''nda, yılın önemli yerli çalışmalarına yer veriliyor. Fakat genellikle ''AROG'' ve ''Recep İvedik'' gibi kitle filmleri bu programlarda bulunmuyor. Öte yandan yerli izleyicinin ilgi gösterdiği bu filmlerin programa alınmaması tepki çekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik: ''Bugüne kadar bu filmleri hiç göndermedik. Biraz daha gerçekten yurt dışında kendimizi ifade edebileceğimiz filmleri tercih ediyoruz. Çünkü bu projeleri Türk kültürünün dışa açılımı ve yansıması olarak görüyoruz. Zaten zayıf noktamız, uluslararası alanda o ülke vatandaşlarına ülkemizi tanıtamamamız. Onlara bizim kültürümüzü gerçek anlamda anlatamadığımızdan kaynaklanan sorunları bir şekilde, biz sinemayla daha hızlı bir iletişim kurarak sağlamaya çalışıyoruz.'' açıklamasını yaptı.Şüphesiz sinema klasiklerimiz ve çağını yansıtan, derdi olan filmlerin gönderilmesi kendimizi ifade etmemiz açısında önemli. Fakat nedense popüler filmlerimiz daha kişisel filmler kadar yurt dışına çıkma şansı elde edemiyor. Belki nitelikli popüler filmlerin de dünya izleyicisi ile buluşması amacıyla geniş çaplı bir seçim yapılması yararlı olabilir. Siz ne dersiniz?
Yorumlar
  • Biz onların amerikan pastalarına çokmu anlam veriyoruz? her kesimde var böyle filmler ancak uluslar arası arenada bizi temsil edebilecek filmler bile yarı yolda kalıyor bu eşkiyadan başlayıp 3 maymuna kadar gelen süreçte bana göre oscarı hakeden yapımlar oldu fakat hollywod dakilerde Türkler film yapamaz mantığı olduğu için,bu durumdayız..

  • Bence yerinde bir karar, her ne kadar emek harcanmış, Türk insanın hoşuna giden filimlersede arog gibi filimleri bu kapsama almamaları çok doğru. Yurtdışında bir çok yabancı sinemasever arkadaşım var,bu tür filimlere hiç bir anlam veremiyorlar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir