24 Ağustos 2011 00:00

Klasikler 3D geliyor

Büyük Sinema Klasikleri 3D Projesi, global mirasın yapıtaşı olan sinema klasiklerinin 2D'den yüksek kaliteli stereoskopik 3D'ye dönüştürülmesini ve tüm dünya çapında kitlelere sunulmasını amaçlayan bir kültür projesi.

Proje, sessiz dönem (1894-1929) büyük sinema klasiklerinden, Charlie Chaplin, Buster Keaton, S. Eisenstein, F. W. Murnau, Fritz Lang gibi büyük ustaların seçmelerini tek bir başlık altında toplayarak, küresel bir kültür kampanyası halinde Digital 3D formatta beyazperdeye taşıyacak.


Filmlerin orijinal içeriklerini, yaratıcılarının bıraktıkları haliyle muhafaza etmek projenin temel felsefesidir. Dolayısıyla, proje kapsamındaki eserlerin öznitelikleri korunacak, artistik içerikleri ile ilgili hiçbir değişiklik yapılmayacaktır. Stereoskopik 3D üretiminde ise en üst kalitede, doğal (abartısız) 3D etkisinin yakalanması esas alınmaktadır. Bu amaçla ar-ge yapılmış ve şirket bünyesinde bir CGI stüdyosu kurulmuş.


Aphex Film, Büyük Sinema Klasikleri 3D Projesi adına Charlie Chaplin'in 12 filmi için, eserlerin telif haklarına sahip olan Film Preservation Associates (ABD) ile tüm dünya kapsamında bir ortaklık anlaşması imzalamış ve Chaplin'in başyapıtlarından The Immigrant filminin de içinde bulunduğu Charlie Chaplin 3D serisi için üretim çalışmaları başlamıştır. Filmler müzik ve derlemeleriyle tamamen orijinal olacak; aynı zamanda bugüne dek ortaya çıkmamış, arşivlerde saklı kalan bazı sahneler de seyirciyle buluşacaktır. Charlie Chaplin 3D serisinden ilk derlemenin tüm dünya çapında 23 Nisan 2012'de vizyona girmesi hedeflenmektedir. Fikir düzeyinden üretimine kadar her aşaması Aphex Film tarafından tasarlanan Büyük Sinema Klasikleri 3D Projesi, --Türkiye'nin ilk küresel kültür projesidir. Proje sayesinde, yedinci sanatın kilometre taşı olmuş sinema klasikleri, tüm dünyada yeni nesillerle buluşacak ve yeni nesiller büyük ustalarla tanışma fırsatını yakalayacak.


Aphex-FPA ortaklığı kapsamında üretilecek Chaplin filmleri:
The Immigrant (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1917), Easy Street (Yazan/Yöneten: Charlie
Chaplin 1917), The Rink (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), The Adventurer
(Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1917), The Vagabond (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916),
The Floorwalker (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), One A.M (Yazan/Yöneten: Charlie
Chaplin 1916), Behind the Screen (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), The Count
(Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916), The Fireman (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1916),
The Cure (Yazan/Yöneten: Charlie Chaplin 1917), The Pawnshop (Yazan/Yöneten: Charlie
Chaplin 1916)

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir