15 Ocak 2016 21:23

Klasikleşmiş Senaryolarıyla İzleyiciyi Şaşırtmayan Zombie Filmleri

Night of The Living Dead – Yaşayan Ölülerin Gecesi (1968)

1968 ABD yapımı kült korku filmidir. Film, siyah-beyazdır. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini George A. Romero üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Karl Hardman, Russell Streiner üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda, Duane Jones, Judith O’Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman, Keith Wayne, Judith Ridley, Kyra Schon gibi isimler yer almıştır. Film, Ulusal Film Arşivi’ne dahil edilmiştir. Film, Yaşayan Ölüler Serisi’nin ilk filmi olma özelliği taşır. Film, Barbra (Judith O’Dea) ve kardeşi Johnny’in (Russell Streiner) babalarının mezarını ziyaret etmeleri üzerine şehir merkezinden baya bir uzaklaşmaları ile başlar. Tenha bir yerde olan mezarlığa girip dua ettikleri anda kendilerine doğru yaklaşan bir siluetle karşılaşırlar. Rahat bir tavır sergileyen Johnny orada saldırıya uğrar ve ölür. Ancak bu onun için bir son değildir. Izdırap dolu başka bir hayatın başlangıcıdır. Bir anda kasabayı saran bu yaratıklardan kurtulmaya çalışan Barbra, kasabada tek olmadığını fark edecektir.
IMDb: 8.0
28 Days Later – 28 Gün Sonra (2002)
2002 İngiliz yapımı korku-gerilim türünde olan bir filmdir. Filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturmaktadır. Filmin senaristliğini Alex Garland, yapımcılığını ise Andrew Macdonald üstlenmiştir. Filmin müzikleri John Murphy’e aittir. Filmin oyuncu kadrosunda ise, Cilian Murhpy, Naomie Harris, Megan Burns, Brendan Gleeson, Christopher Eccleston gibi isimler yer almıştır. Film, Londra’da bir araştırma merkezindeki denek maymunlarının, bir grup aktivist tarafından serbest bırakılması üzerine ölümcül bir virüsün tüm çevreye hızla yayılmasını konu alır. Virüse yakalananlar on beş saniye içerisinde saldırganlık belirtileri gösterip, saldırgan yaratıklara dönüşmeye başlarlar. Jim (Cillian Murphy) 28 gündür hastanede baygın halde yatmaktadır. Uyandığında saldırıya uğramış bir şehir ve bomboş sokaklardan başka bir şey bulamaz. Tam zombieler tarafından saldırıya uğradığı sırada Jim’i Mark (Noah Huntley) ve Selena (Naomie Harris) isimli iki kişi kurtarır. Jim ve Selena askeri birliğe ulaşmak üzere yola koyulurlar. Ancak onları daha farklı olaylar beklemektedir. Ahlak konusuna da gönderme yapan bu gerilim dolu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.6
Resident Evil – Ölümcül Deney (2002)
2002 yapımı bilim kurgu türünde bir filmdir. Resident Evil serisinin ilk filmi olma özelliğini taşır. Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Paul Anderson üstlenirken filmin senaristliğini ise Alexander Berner ve Mehdi Nebbou üstlenmiştir. Filmin müzikleri, Marco Beltrami ve Marilyn Manson’a aittir. Filmin oyuncu kadrosunda Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Eric Mabius, James Purefoy ve Martin Crewes gibi isimler yer almıştır. Film ABD’de 15 Mart 2002’de Türkiye’de ise 20 Eylül 2002’de vizyona girmiştir. Film, Umbrella adındaki bir şirketin yürüttükleri gizli bir araştırma sonucunda, T virüsünün tüm tesise yayılması ile tüm çalışanların bu virüsten etkilenmesini konu alır. Tüm çalışanların etkilendiği bu virüsü yok etmek üzere görevlendirilen Alice ve Rain, buradaki çalışanların ölmediklerini ete ve kana susayan yaratıklara dönüştüklerini fark eder. Bilim insanlarının virüsün yayılmasından önce denek olarak kullandıkları insanlar aşırı dozda T-virüsüne maruz kalarak mutasyona uğramışlar ve daha ölümcül yaratıklara dönüşmüşlerdir. Üstelik bu mutasyona uğramış yaratıklardan bir tanesi serbest kalmıştır. Şimdi Alice ve Rain hem virüsü izole etmeye çalışacaklar hem de kana susamış bu yaratıklardan etkilenmeden onları yok etmeye çalışacaklardır. Gerilim ve aksiyon dolu bu seriyi izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 6.7
Dawn of The Dead – Ölülerin Şafağı (2004)
2004 ABD yapımı korku filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Zack Snyder oturmaktadır. Filmin senaristliğini, George A. Romero, Jamesn Gunn üstlenirken filmin yapımcılığını ise Marc Abraham ve Eric Newman üstlenmiştir. Filmin müzikleri Tyler Bates’e aittir. Filmin oyuncu kadrosunda; Sarah Polley, Ving Rhames, Jake Weber, Mekhi Phifer, Ty Burrell, Michael Kelly, Kevin Zegers ve Lindy Booth gibi isimler yer almıştır. Filmde, Ana (Sarah Polley) isimli bir kadının kocası, komşusu tarafından öldürülür ve sonra yeniden hayata döner. Aynı zamanda mahallede kaos yaşanmaktadır, bunun sebebi Ana’nın kocası gibi ölüp tekrar dirilen yaratıkların istilasıdır. Kaçıp güvenli bir yer arayan Ana, kendisi gibi kurtulmayı amaçlayan bir grup insan ile bir alışveriş merkezine sığınır ve güvenlik ararlar. Çok geçmeden diğer kaçanlar da bu insanlara katılırlar. Hayatta kalmak için yapmaları gereken şey sakin olmaları ve birbirlerine kenetlenmeleridir. Bu korku ve gerilim dolu hayatta kalma mücadelesini izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.4
Shaun of The Dead – Zombilerin Şafağı (2004)
2004 yapımı komedi, korku türünde bir filmdir. Filmin yönetmen koltuğunda Edgar Wright oturmaktadır. Filmin senaristliğini Edgar Wright, Simon Pegg üstlenirken yapımcılığını ise, Nira Park üstlenmiştir. Filmin müzikleri; Pete Woodhead ve Dan Mudford’a aittir. Filmin oyuncu kadrosunda Rob Brydon, Julia Davis, Mark Gatiss, Robert Popper, David Walliams gibi isimler yer almıştır. Yönetmen Edgar Wright’ta filmde rol almıştır. Filmde hayatından hiçte memnun olmayan bir adam olan Shaun’un hayatını yoluna koyabilmesi için yaptıklarını konu almaktadır. Ayrıldığı kız arkadaşıyla barışmaya, annesi ile ilişkisini düzeltmeye çalışan Shaun, Kuzey Londra’nın zombiler tarafından istila edildiğine tanık olur ve yapması gerekenin sevdiklerini korumak olduğuna karar verir. Winchester’a ulaşmaya çalışan Shaun’u yol boyunca bir sürü macera beklemektedir. Aslında zombi komedisi olan bu film, hem eğlenceyi hem de korkuyu bir arada yaşatıyor. Eleştirmenler tarafından da olumlu dönüşler alan bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.0
FIDO (2006)
2006 Kanada yapımı komedi korku filmidir. Filmin yönetmenliğini Andrew Currie üstlenmiştir. Filmin senaristliğini Robert Chomiak, Andrew Currie üstlenirken, orjinal hikaye Dennis Heaton’a aittir. Filmin yapımcılığını ise; Trent Carlson, Blake Corbet, Mary Anne Waterhouse, Kevin Eastwood yapmıştır. Filmde Carrie-Anne Moss, Billy Connolly, Dylan Baker, Henry Czerny, Tim Blake Nelson, Sonja Bennett, Alexia Fast, Tiffanny Lyndall-Knight gibi isimler yer almıştır. Film alışılagelmiş zombi filmlerinden farklı konusuyla dikkat çekiyor. 1950’li yılların Amerika’sında zombiler günlük yaşamın bir parçasıdır. Hatta zombiler korkulması gereken yaratıklar değil bir robot gibi insanlar tarafından idare edilen canlılara dönüşmüşlerdir. Fido’da bu zombilerden bir tanesidir ve artık Robinson ailesinin bir ferdi olmuştur. Fido, ailenin en küçük oğlunun en yakın arkadaşıdır. Bir gün kendisine hakim olamayıp yan komşularını yiyen Fido, bu sebeple sıcak yuvasından olacak ve yollara düşecektir. Film birçok festivalde gösterilmiş, değişik konusu ile eleştirmenlerden iyi not almıştır. Birçok ödülün de sahibi olan bu filmi izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.
IMDb: 6.8
I Am Legend – Ben Efsaneyim (2007)
2007 ABD yapımı kıyamet sonrasını anlatan bir bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Francis Lewrence oturmaktadır. Filmin uyarlamasını Akiva Goldsman ve Mark Protosevich üstlenirken, yapımcılığını ise Akiva Goldsman, David Heyman ve Erwin Stoff üstlenmiştir. Filmde Will Smith, Alice Braga ve Charlie Tahan gibi isimler yer almıştır. Filmin müzikleri James Newton Howard’a aittir. Film, tüm insanlığı yok edebilecek güçte olan bir virüsün yayılmasını ve kısa sürede birçok insanın ölümüne sebep olmasını konu alır. New York’ta hayatta kalan tek insan ise Neville (Will Smith) adındaki bir adamdır. Kendisi aynı zamanda başarılı bir bilim insanıdır. Neville, 3 yıl boyunca boş sokaklarda dolaşmakta, radyo mesajları ile hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışmaktadır. Hiçbir şekilde dönüş alamayan Neville’ye eşlik eden sadece sadık köpeği Sementa’dır. Virüs yüzünden mutasyona uğramış yaratıklar tarafından her gün izlenilen Neville bir gün korkunç bir hataya düşer ve köpeği Sementa hayatını kurtarır, ancak bu dünyadaki tek arkadaşı olan, köpeği Sementa’nın ölümüyle sonuçlanır. Bu durumdan çok etkilenen Neville tam umutsuzluğun eşiğindeyken mutantların saldırısına uğrar ve bu seferde hayatını tam 3 yıldır aradığı, ancak bir türlü dönüş alamadığı, bir kadın ve çocuğu sayesinde kurtulur. Şimdi onların hayatlarını kurtarabilmek için kendi hayatını feda edecektir. Bu gerilim ve korku dolu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 7.2
Planet Terror – Dehşet Gezegeni (2007)
2007 ABD yapımı korku filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Robert Rodriguez üstlenmiştir. Filmin görüntü yönetmenliği ve müzikleri de Robert Rodriguez’e aittir. Filmin oyuncu kadrosunda Rose McGowan, Josh Brolin ve Bruce Willis gibi usta isimler yer alır. Filmin görüntüsünde kasıtlı olarak yanıklar çizikler, solukluklar kullanılmıştır. Filmin afişi de eskimiş yıpranmış görünümlüdür. Film, yaşanan bir patlama sonucu ortaya yayılan gazdan etkilenip saldırganlaşmaya başlayan insanları konu alır. Bu durumdan sağlam kurtulan birkaç kişi ile bu olayın gizemini araştırmaya başlayacaklardır. Farklı efektleri ile izleyicisini etkileyecek bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.2
Day of The Dead – Ölülerin Günü (2008)
2008 ABD yapımı korku filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini George A. Romero üstlenmiştir. Filmin müzikleri John Harrison’a aittir. Filmin oyuncu kadrosunda; Lori Cardille, Terry Alexander, Joseph Pilato, Gregory Nicotero, Richard Liberty, Ralph Marrero, Gary Howard Klar ve Anthony Dileo Jr. gibi isimler yer almıştır. Film, zombilerin hakimiyet kurduğu bir dünyada insanların verdiği hayatta kalma mücadelesini konu alır. Bir füze silosuna saklanan bilim adamları ve askerlerden kurulu bir topluluğun, bu duruma çözüm bulmak için yakaladıkları zombiyi denek olarak kullanmaları, bir süre sonra ortaya çok korkunç bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Gerilim ve korku dolu bu filmi izlemenizi öneririz.

IMDb: 4.5
Zombieland (2009)
2009 ABD yapımı komedi korku filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Ruben Fleischer oturmaktadır. Filmin senaristliğini Rhett Reese ve Paul Wernick üstlenirken, yapımcılığını ise David Sardy üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Abigail Breslin, Emma Stone, Amber Heard, Bill Murray, Derek Graf, Mike White gibi usta isimler yer almıştır. Film vizyona girdiği ilk hafta Box Office US listesinde birinci sırada yer aldı. Filmin konusu bilindik zombi filmlerinin konularını andırmaktadır. Bozulmamış bir grup insanın zombi istilasından kurtulmaya çalışıp, hayatta kalma maceralarını konu alan filmde, tüm kaygıları ve kuralları bir yana bırakıp aile olmaya çalışan 4 insanın çarpıcı hikayesini anlatıyor. Filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.7
World War Z – Dünya Savaşı Z (2013)
2013 ABD yapımı korku aksiyon filmidir. Filmin yönetmenliğini Marc Forster üstlenmiştir. Filmin senaristliğini ise Matthew Michael Carnahan, J. Michael Straczynski, Drew Goddard, Damon Lindelof üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını, Brad Pitt, David Ellison, Dede Gardner, Jeremy Kleiner üstlenmiştir. Filmin müzikleri, Marco Beltrami’ye aittir. Filmde Brad Pitt, Mireille Enos, Elyes Gabel, James Badge Dale, Fana Mokoena, David Morse, Matthew Fox ve Sterling Jerins gibi isimler yer almıştır. Gerry Lane (Brad Pitt), çocukları ve eşiyle mutlu bir hayat süren aile babasıdır. Bir gün trafikte sıkıştığı an bir şeylerin yolunda gitmediğini anlar. Şimdi ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak Gerry’nin üzerine kalacak ve çok kısıtlı bir zaman içerisinde dünyayı dolaşmak zorunda kalacaktır. Gerilim ve aksiyon dolu bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.0
Warm Bodies – Sıcak Kalpler (2013)
2013 yapımı romantik komedi zombi filmidir. Film, Isaac Marion’un aynı isimli romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Jonathan Levine üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise David Hoberman, Todd Leiberman, Bruna Papandrea üstlenmiştir. Filmin müzikleri Marco Beltrami ve Buck Sanders’e aittir. Filmde Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Rob Corddry, Dave Franco, Analeigh Tipton, Cory Hardrict, John Malkovich gibi isimler yer almıştır. Film, klasik zombi filmlerinden farklı konusuyla dikkat çekiyor. İnsanlık zombi istilasına uğramış ve çok az insan bu durumdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilmiştir. Zombi R bir gün arkadaşlarıyla beslenmeye çıktığı sırada Julie ile karşılaşır ve onu öldürmek yerine ona aşık olur ve ona aşık oldukça insani yanı teker teker yerine gelmeye başlar. Genç seyirci kitlesini ve romantik filmlerden hoşlanan izleyicilerin ilgisini çekebilecek olan bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 6.9
Yorumlar
  • NAsıl yani şaşırtmayan. Şimdi World Wor Z de Virolog düşüp kendini vurunca şaşıradınız mı yani?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir