15 Nisan 2016 10:00

Knight of Cups emprovize mi çekildi?

Oyuncular nasıl çalıştıklarını anlatıyor...

Genelde bir oyuncu bir projeye evet dediğinde senaryoyu çoktan okumuş ya da canlandıracağı karakterle ilgili detayları öğrenmiş olur. Yönetmen Terrence Malick, Knight of Cups filmi için bu yöntemleri kullanmamış! Bu deneysel film için Malick oyunculara çekim esnasında çok basit direktifler vermiş ve oyuncular duyduklarını emprovize etmişler. Anlaşılan oyuncular bir filmin bu şekilde çekilmesinin onlara verdiği geniş alandan memnun da kalmışlar.

Bu kamera arkası videoda oyuncu Imogen Poots bu filmin teklifi ona geldiğinde ve filmin geleneksel anlamda bir yapım olmayacağını öğrendiğinde çok heyecanlandığını anlatıyor. Bu emprovize çalışma stilinden ötürü kendisini buna hazırlamaya çalıştığını ve beklenti oluşturmaması gerektiğini düşünmüş. Freida Pinto bu farklı türde yapımın kafasında birçok soru işareti uyandırdığını ve sürekli sorular sorduğunu anlatıyor. Yönetmene, tamam, neler konuşacağımı anlat, ben kendim konuşurum demiş. Yönetmen, hayır ben sana hiçbir şey söylemeyeceğim, sen konuşacaksın, ben dinleyeceğim dediğinde şaşkınlıklar içerisinde kalmış. Böylelikle Christian Bale ile olduğu sahneler için emprovize bir diyalog çalışması bile yapamamışlar.
Teresa Palmer, bir sahneye paldır küldür sokulduğunu, o anda sahneyi devam ettiren oyuncuların bunu beklemedikleri için şaşırdıklarını ve o şekilde emprovize çekimlerin devam ettiğini anlatıyor. Natalie Portman oyuncuların kamera ile dans etmek durumunda kalışlarının detaylarını veriyor. Her an herşeyin olabilme ihtimali, spontan hareketlerin kamera açısından çıkabilişi, kamera açısına oyuncunun adapte olamayabilişi, bunun tamamen bir uyum ve ahenk içinde oluşunun zorluğunu anlatıyor. Christian Bale ise bu çalışma esnasında karakterlerin yaşadığı boşluk hissini ve bunun da filme hizmet edişini anlatıyor.

Terrence Malick’in The Tree of Life ve To the Wonder adlı yapımların ardından çektiği Knight of Cups’ın ilk gösterimi Berlin Film Festivali’nde ana yarışmada yapıldı. Film Amerika'da bu hafta vizyona giriyor. Oyuncu kadrosunda Christian Bale, Cate Blanchett, Natalie Portman, Freida Pinto, Imogen Poots ve Antonio Banderas gibi isimlerin yer aldığı film kendini sisteme kaptırmış umutsuz bir adamın hikâyesini, nasıl ayartıldığını, şöhretin aşırılığını konu alıyormuş. Ülkemizde Filmekimi'nde gösterilmiş olan yapımın vizyona gireceği günü de sabırsızlıkla bekliyoruz.


MELİS ZARARSIZ

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir