22 Ağustos 2011 00:00

Koca Seyit'in hayatı beyazperdeye aktarılıyor

Çanakkale kahramanı Koca Seyit'in yaşamı beyaz perdeye aktarılacak.

Çanakkale Savaşları'nda 276 kilogramlık top mermisini tek başına namluya yerleştirerek İngilizlere ait Ocean adlı savaş gemisinin batırılmasını sağlayan Çanakkale kahramanı Koca Seyit'in yaşamı beyaz perdeye aktarılacak.

Koca Seyit lakaplı Seyit Çabuk'un hayatını iki buçuk yıldır Koca Seyit adlı tiyatro oyununu sahneye koyan Kıbrıs gazisi İsmail Gülnar perdeye aktaracak.


Filmin senaristi ve yapımcısı olan Gülnar, filmin galasının 29 Ekim'de yapılmasını planladıklarını söylüyor.


Koca Seyit Kimdir?
Seyit Onbaşı, Eylül 1889'da Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. 1909 yılının Nisan ayı başlarında askere alınan Seyit Onbaşı, 1912'de Balkan Savaşları'na katıldı. Savaş bitiğinde terhis edilmedi ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesi'nde görev aldı. Çanakkale savaşı sırasında Rumeli Mecidiye Bataryası 3. top numara erlerinden olan Seyit, hayatta kalan diğer akrabası Niğdeli Ali'nin yardımıyla savaşın seyrini değiştiren kahraman oldu. 275 Kilogramlık top mermisini, Mataforası (Mermi Vinci) bile bozulmuş olan topun 2 metre yüksekteki namlusuna 2 defa üst üste yerleştirip ateşleyen Koca Seyit, attığı ikinci mermiyle İngilizlerin komuta gemisi olan Ocean zırhlısını Kara Burun Mevkii'nde batırdı. Koca Seyit'in gerçekleştirdiği bu büyük kahramanlık karşılığında verilen Onbaşı rütbesinden başka para, altın, izin gibi hiç bir karşılık talep etmediği tarih kitaplarında yazıyor. Olaydan sonra mevzi bölgesine gelen Amiral Cevat Paşa'nın isteği üzerine fotoğrafını çekmek için aynı ağırlıktaki başka bir mermiyi kaldırmayı deneyen Seyit Onbaşı, daha önce iki kez kaldırdığı top mermisini kaldıramadığı da yine tarih kitaplarında yer alan bilgiler arasında bulunuyor.

Yorumlar
 • Ozaman git sen kurtar burda millete gazel okuma siz vatani sahipsiz mi sandiz yada vatanin sahibi 3 - 5 cuntaci yahudi pasa mi sandiniz.

 • aman aklkmasınlar yerlerinden.çanakkaledeki atalarımız kalkıpta bu ülkenin halini görseler adamlar yüz kere daha ölürler.bu ülkenin hali ne böle diye..

 • bizimkiler sanat filmi çeksinler. ne gereği var böyle filmlere!!!

 • aklına milletin yeni geliyo kendi tarihimzle ilgili "insan" gibi film yapmak. malzeme çok yapacak insan yok ne yazıkki..

 • Kendisine tekrar o mermiyi kaldırabilirmisin dendiğinde "Allah o günleri tekrar göstermesin paşam" dediğide söylenir... Mümin olarak yaşamış atalarımızın o inanç ile o zor şartlarda bunu başarması harukulade. Bizlerde de inşallah halen o ruh vardır...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

 • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

  Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

 • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

  2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir