13 Nisan 2013 00:00

Köprüde Buluşmalar ödülleri sahiplerini buldu

Köprüde Buluşmalar- Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler belli oldu.

İstanbul Film Festivali bünyesinde gerçekleşen Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Film Geliştirme Atölyesi’ne yapılan 159 başvuru arasından katılımcı olacak projeler seçildi.

Ahmet Boyacıoğlu, Sevil Demirci ve Yamaç Okur’dan oluşan Danışma Kurulu ile Feride Çiçekoğlu, Hüseyin Karabey ve Serkan Çakarer’den oluşan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, atölyeye katılacak 12 projeyi belirledi.

Bu yıl Köprüde Buluşmalar- Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler şunlar oldu:

Albüm (Mehmet Can Mertoğlu)
Antoine Köpe’nin Günlükleri (Nefin Dinç)
Bayrak (Ezgi Kaplan)
Ben Tek Siz Hepiniz (İnan Temelkuran)
Cemil Şov (Barış Sarhan),
Deniz Seviyesi (Nisan Dağ ve Esra Saydam)
İkarus (İlksen Başarır)
Kaçış (Kenan Kavut)
Kan Parası (Kıvanç Sezer)
Kardeşler (Ömür Atay)
Mavi Çadır (Marşa Franco)
Saklı (Selim Evci)

Seçilen 12 projenin sahipleri, 10 ve 11 Nisan tarihlerinde, Can Anamur (D Productions), Didem Oğuz (Melodika), Ewa Puszczynska (Opus Film), Gamila Ylstra (Bingerlab Filmlab), Jacqueline Ada (CNC), Nadia Turincev (Rouge International), Olivier Pere (Arte France), Roberto Olla (Eurimages)’dan oluşan 8 kişilik uluslararası jüri ile birebir görüşmeler yaptı.

Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm projesine, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 10.000 dolarlık destek ödülü ve Melodika tarafından verilen Ses Post Prodüksiyon Ödülü sunuldu.

İnan Temelkuran’ın Ben Tek Siz Hepiniz projesi, Fransız film endüstrisinin belkemiğini oluşturan Fransa Ulusal Film Merkezi (CNC) tarafından verilen 10.000 Avro değerinde destek ödülünü kazandı.

Nefin Dinç’in Antoine Köpe’nin Günlükleri projesi bu sene ikinci defa verilen 2.500 Avro değerinde Binger Lab Senaryo Danışmanlığı Ödülü’ne layık görüldü. Uluslararası film endüstrisinde saygın bir yeri olan ve özellikle senaryo doktorluğu ve proje danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış Hollanda merkezli film kurumu Binger Lab tarafından 2011 yılından itibaren verilmeye başlanan ödül, Binger Lab senaryo danışmanı ile skype üzerinden birebir çalışmayı içeriyor.

Seçilen projelerin sahiplerine, CNC ödülünü Fransız Kültür Ateşesi Fanny Aubert Malaurie, Binger Lab Genel Müdürü Gamila Ylstra ve Melodika kurucu ortaklarından Didem Oğuz takdim etti.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu

Törende ayrıca, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu işbirliğinde oluşturulan ve iki ülke arasındaki ortak yapımlar için yeni bir teşvik sunmayı amaçlayan Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklenecek projeler de açıklandı.

Başvuru yapan 10 proje arasından kurum temsilcilerinden oluşan jüri tarafından oybirliğiyle seçilen 6 proje fon ile desteklenecek. Her üç kurumun temsilcileri “projelerin yüksek kalitesine dikkat çekerken, gelecekte ortaya çıkabilecek yeni Türk-Alman ortak yapımları için heyecanlandıklarını ve birlikte çalışmaktan zevk aldıklarını” ifade ettiler.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu’nun destek vereceği projeler şunlar:

Özcan Alper - Rüzgarın Hatıraları / Memories of the Wind - 22.000 Euro
Ortak Yapımcılar: Nar Film Yapım (TR), Bredok Film Production (DE)


Ömür Atay – Kardeşler / Brothers - 15.000 Euro
Yapımcı: Anka Film (TR), Beleza Film (DE)

Seren Yüce - Sessizlik / Silence - 20.000 Euro
Yapımcı: Motiva Film (TR), Wüste Film OST (DE)

Ezel Akay - Orada The Tales of Caravanserai - 20.000 Euro
Yapımcı: 90 Film Prodüksiyon (TR), Bredok Film Production (DE)


Emine Emel Balci- Nefesim Kesilene Kadar / Until I Lose My Breath - 20.000 Euro
Yapımcı: Prolog Film (TR) / Una Film (DE)

Rezan Yesilbas Mesafe / Distance - 10.000 Euro
Yapımcı: Yeni Sinemacilik (TR), (DE) mîtosfilm


Köprüde Buluşmalar, Avrupa ve Türkiye’den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getirerek, Türkiye’den uzun metraj projelerin ve post prodüksiyon aşamasındaki filmlerin uluslararası ilk sunumlarının yapılması için olanaklar yaratıyor. Sinemacılar için projelerini sunacakları uluslararası bir platform sağlamak ve yapım sürecini başlatmaları için gerekli desteği bulmalarına olanak veren Köprüde Buluşmalar, önümüzdeki yıllarda da İstanbul Film Festivali kapsamında Avrupa’dan kurum temsilcileri ile Türkiye’den filmcileri buluşturmaya devam edecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir