29 Kasım 2011 01:00

Kristal Kayısı 'Gelecek Uzun Sürer'in

2. Malatya Uluslararası Film Festivali ödül töreni ile sona erdi.

İkinci Malatya Uluslararası Film Festivali, görkemli ödül töreniyle sona erdi. Festivalde 40’a yakın ülkeden toplam 120 uzun ve kısa film gösterildi. Ana teması "Göç" olan festival kapsamında, film gösterimlerinin dışında sempozyumlar ve sinema atölyeleri de düzenlendi. Ulusal Uzun, Ulusal Kısa ve Uluslararası yarışma bölümlerinde toplam 16 dalda ödül verildi.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yapılan törene Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Doç. Dr. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sare Doğan ile birçok sanatçı ve Malatyalılar katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise gönderdiği telgraf ile iyi dileklerini iletti, ödül alanları kutladı.'MALATYA DOLU DOLU BİR SİNEMA MEVSİMİ YAŞADI'
Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sare Doğan yaptığı konuşmada festivalin en yakın zamanda kent markası olmasını temenni ettiğini söyledi. Festivalin başarı ile tamamlandığını söyleyen 2’inci Malatya Uluslararası Film Festivali Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç Dr.Ulvi Saran ise yaptığı konuşmada, "Malatya dolu dolu bir sinema mevsimi yaşadı. Vurgulamak istediğim şey, sanat ve kültür hayatı ile ilgili konularımızın halkımızın doğasından gelen bir reflekse sürdürülmesi gerektiğidir. Malatya bu anlamda büyük bir reflekse sahip, yetiştirdiği büyük sanatçılar bunun göstergesi" dedi.

'PLATOLAR VE FİLM STÜDYOLARI KURULACAK'
Festivalin film gösterimlerinin ötesinde "Sinemacılar için bir buluşma noktası" haline de geldiğini söyleyen Vali Saran Malatyalılara bir de müjdeli haber verdi.Malatya’nın doğal konumunun uygun olması nedeniyle platolar ve film stüdyoları kurabileceğimizi düşünüyoruz diyen Saran, "Bu tarz stüdyoların bölgenin ekonomik hayatına da katkı sağlayacağını düşünerek bu fikri İl Özel İdaresi ile de paylaştık ve böyle bir stüdyonun kurulmasının çalışmasını başlattık. Böylelikle şehrin markası ve imajı güçlenecek" dedi.

KRİSTAL KAYISI ÖDÜLÜ 'GELECEK UZUN SÜRER' FİLMİNE
Festivalin Ulusal Uzun Film yarışma filmlerini yönetmen ve akademisyen Semir Aslanyürek, sinema yazarı Şenay Aydemir, akademisyen Sevilay Çelenk, oyuncu Eylem Yıldız, oyuncu Serdar Orçin’den oluşan jüri değerlendirdi. Uluslararası Uzun Film yarışma filmlerini ise Mithat Alam, Roger Christian, Ludek Drizhal, Sahla Nahid ve Andrea Roberti’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Festivalin Ulusal En İyi Uzun Film yarışmasını, savaşın ve faili meçhul cinayetlerin yarattığı acıyı ve travmayı kurmaca sinemanın diline tercüme etmedeki başarısı nedeniyle, yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı "Gelecek Uzun Sürer" filmi kazandı, Özcan Alper ödülünü Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın elinden aldı. Uluslararası En İyi Film ödülü de yapım ve hik?ye anlatımındaki başarısı nedeniyle, yönetmenliğini Philippe LeGuay’ ın yaptığı "Altıncı Kattaki Kadınlar adlı filmin oldu.KISA EN İYİ FİLM: EKMEK
Sinema yazarı Murat Özer, oyuncu Devin Özgür Çınar, akademisyen Bülent Özkam, yönetmen Didem Erayda, yönetmen ve öğretim görevlisi Kurtuluş Özgen’den oluşan Kısa Film Yarışma Jürisi Ödülü yönetmenliğini Ahmet Taş’ın yaptığı "Ekmek" adlı filme verdi.

EN İYİ YÖNETMEN: ÖZCAN ALPER
Ulusal En İyi Yönetmen ödülünü, doğayı sinemasında önemli bir karakter olarak kullanma başarısındaki devamlılığı ve ele aldığı hassas konuyla arasındaki mesafeyi koruma becerisi nedeniyle yine " Gelecek Uzun Sürer" adlı filmiyle Özcan Alper aldı. Alper, filmin bir bölümünü Van’da çektiğini ve Van halkının çekimlere çok yardımcı olduğunu belirterek "Umarım yaralarını çabuk sararlar." dedi. Uluslararası En İyi Yönetmen ödülü de oyunculuk, kurgu, müzik, görüntü yönetmenliği ve ses öğelerini en iyi şekilde bir araya getirmesi nedeniyle "Altıncı Kattaki Kadınlar" adlı filmiyle Philippe LeGuay’ın oldu.

EN İYİ SENARYO: SAKLI HAYATLAR
Ulusal En İyi Senaryo ödülü Türkiye’nin en önemli tarihsel ve toplumsal meselelerinden birinin tekil hayatlarda yarattığı yıkımı ve önyargıyı hik?ye etmedeki başarısından ötürü "Saklı Hayatlar" filmi ile Haluk Ünal’ın olurken, Uluslararası En İyi Senaryo ödülünü en orijinal ve yaratıcı senaryoyu ortaya koyması nedeniyle "Parmak" filminin senaryosuyla Carina Catelli aldı.

EN İYİ KADIN OYUNCU: SALİMA HAMED

Ulusal En İyi Kadın Oyuncu ödülünü "Unutma Beni İstanbul" filminin "Neredeyse" bölümündeki akılda kalıcı, etkili ve güçlü oyunculuğu ile Salima Hamed; Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de karakteri yaratmadaki başarısı nedeniyle "Altıncı Kattaki Kadınlar" filmindeki rolüyle Natalia Verbeke aldı.

EN İYİ ERKEK OYUNCU: VOLGA SORGU
Ulusal En İyi Erkek Oyuncu ödülü karakterdeki inandırıcılığı ve karakterin sosyolojisini yansıtmadaki başarısından dolayı "Mar" filmindeki rolüyle Volga Sorgu’ya giderken, Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu ödülü de zor bir karakterin üstesinden başarı ile geldiği için "Parmak" filmindeki rolüyle Fabian Vena’ya verildi.

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK: MUSTAFA BİBER
Ulusal En iyi Müzik ödülü müziğin temaya olan uygunluğu ve film içinde tasarruflu kullanılması nedeniyle "Gelecek Uzun Sürer" filminin müzikleriyle Mustafa Biber’ in; Uluslararası En İyi Müzik ödülü ise filmi en iyi şekilde desteklediği ve hafızalarda yer etmeyi başardığı için "Parmak" filminin müzikleriyle Super Charango’ nun oldu.

SİYAD’IN SEÇİMİ: MAR
Ali Hakan, Alper Turgut ve Serdar Akbıyık’tan oluşan Sinema Yazarları Derneği jürisi ödülü "Mar" adlı filme verdi.

Festivalde 2 de özel ödül verildi. Kısa Jüri Özel ödülü Toros Canavarı’nın olurken, ulusal uzun yarışmada Jüri Özel Ödülü de ilk filminde sergilediği sinematografisi, anlatımındaki sadeliği, yarattığı karakterlerdeki samimiyet ve derinlik nedeniyle yine "Mar" filmine gitti.

Ödül töreni sahnede çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

Ödüllerin tam listesi:

Ulusal Uzun En İyi Film: Gelecek Uzun Sürer

Ulusal Uzun En İyi Yönetmen: Özcan Alper

Ulusal Uzun En İyi Senaryo: Saklı Hayatlar-Haluk Ünal

Ulusal Uzun En İyi Kadın Oyuncu: Salima Hamed

Ulusal Uzun En İyi Erkek Oyuncu: Volga Sorgu

Ulusal Uzun En İyi Özgün Müzik: Gelecek Uzun Sürer-Mustafa Biber

Ulusal Uzun Jüri Özel Ödülü: Mar

SİYAD Ödülü: Mar

Uluslararası En İyi Film: Altıncı Kattaki Kadınlar

Uluslararası En İyi Yönetmen: Philippe LeGuay / Altıncı Kattaki Kadınlar

Uluslararası En İyi Senaryo: Parmak- Carina Catelli/ Parmak

Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu: Natalia Verbeke/Altıncı Kattaki Kadınlar

Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu: Fabian Vena/Parmak

Uluslararası En İyi Müzik: Super Charango//Parmak

En İyi Kısa Film: Ekmek

Kısa Jüri Özel Ödülü: Toros Canavarı

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir