25 Eylül 2009 10:12

Kumsal Erken Son'landı!

Son Kumsal isimli önemli belgeselin gösterimleri yasak ve engellerle karşılaştı...

Son Kumsal isimli çarpıcı belgeselin gösterim esnasında yaşadığı problemleri ortaya koyan basın bülteninden bir bölümü sizinle paylaşıyoruz. Belgesel ekibine geçmiş olsun diyor; karşılarına engellerin konmasını protesto ediyoruz."Birliğimiz üyesi Rüya Arzu Köksal'ın yönetmenliğini yaptığı "Son Kumsal" isimli belgesel film Karadeniz sahillerinde birçok yerde gösterilmiş ve büyük ilgi ile karşılanmıştır. Aynı filmin 22 Temmuz 2008 tarihinde İnebolu'daki gösterimi ise, daha önce tüm izinler alınmış olmasına karşın, belediye başkanı Sn. İdris Güleç tarafından yarıda kesilmiş, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve yapımcısı, görüntü yönetmeni Aydın Kudu'nun İnebolu'yu terk etmeleri istenmiştir. Aynı olumsuz tutum bir gün sonra yine Abana'da da yaşanmış, hiçbir gerekçe gösterilmeden filmin gösterimi engellenmiştir.Son derece zor koşullarda gerçekleştirilen belgesel filmlerimiz, bu ülkenin zenginliklerine sahip çıkılması, doğal varlıklarının korunması, tarihi birikiminin bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılması, insanların, en doğal hakkı olan temel yaşam haklarından yararlanması için önemli çalışmalardır. Bugüne ve geleceğe tanıklık eden görsel ve sözel anlatılardır..."SaygılarımızlaBSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek BirliğiYönetim Kurulu
Yorumlar
 • Maalesef böyle şeylere alıştırılmak isteniyoruz.Burada kapasitesi sınırlı siyasetçinin yaptığından çok daha vahim olan şey;filmi izleyen insanların yaşanan olaya hiçbir tepki vermemesi..Bu da başta söylediğim şeyi doğruluyor.Maalesef giderek tepkisizleşen bir toplum olma yoluna giriyoruz.Bilinç düzeyimizi arttıracak sanatsal faaliyetleri kaval sesine tercih edenler çoğalmaya başladı..Bilmem anlatabildim mi?

 • Sanatın görevi de budur. Demek ki bazı doğrulara parmak basmış, siyasetçilerin de işine gelmemiş. Yarası olmayan gocunmaz. Bir de film ekibini ilçeden atmakmış. Kimsenin böyle bir hakkı olduğunu zannetmiyorum. Beyfendi oranın ağası mıymış? Ne günlere kaldık. Deli dumrulluk almış yürümüş...

 • nereye varmak istedikleri ortada = €

 • Çok saçma şeyler ,nereye varmak istiyolar anlam veremiyorum.Ülkeye sahip çıkmak suç olmuş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

  Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

 • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

  İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

 • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

  Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

 • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

  DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir