11 Mart 2010 12:45

Kürt Sineması mı Kürtlerin Yaptığı Sinema mı?

4-13 Aralık 2009 tarihleri arasında Uluslararası Kürt Sineması Konferansı düzenlenecek.

4-13 Aralık 2009 tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile İsveç Konsolosluğu'nun destekleriyle gerçekleştirilecek olan Uluslararası Kürt Sineması Konferansı filmlerin gösterildiği, film okumalarının yapıldığı, dünyanın değişik yerlerinden akademisyen, yönetmen ve sinemacıların katıldığı metodolojik ve tematik iki oturumuyla yukarıdaki soruyu tartışarak kavramsal bir arayışın kapılarını da aramayı hedefliyor. Bu amaçla 4-11 Aralık tarihleri arasında 6 Coğrafya 6 Film başlığı altında Yarım Ay (Bahman Qubadi), Mın Dit (Miraz Bêzar), Herman (Hısen Hesên Elî), Küçük Özgürlük (Yüksel Yavuz), David ve Leyla (Jalal Jonroy), Sıfır Kilometre (Hîner Saleem) filmlerinin gösterimlerinin yanısıra filmler üzerine yönetmen ve film eleştirmenlerinin katılımıyla film okumaları gerçekleştirilecek.Hîner Saleem, Hîşam Zaman, Miraz Bêzar, Hısen Hesên Elî'nin konuşmacı ve Mustafa Gündoğdu'nun moderatör olarak yer alacağı ilk oturum 12 Aralık 2009, Cumartesi günü saat:13.00'te Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda gerçekleştiriliyor. Bir Soru Olarak Kürt Sineması başlığı altında gerçekleştirilecek olan ilk oturumun ardından ikinci oturum ise 13 Aralık 2009, Pazar günü saat: 13.00'te Kürt Sineması'nı konumlandırmak başlığı altında gerçekleştirilecek. Sözkonusu oturumda Jalal Jonroy, Tim Kennedy, Yüksel Yavuz, Hamid Dabaşi, Ayça Çiftçi konuşmacı olarak Devrim Kılıç ise moderatör olarak yer alacak.Kürtlerin en çok yaşadıkları coğrafya olan Türkiye'de ve Diyarbakır'da böylesi bir çalışma ilk defa yapılıyor olacak.
Yorumlar
  • Sevgili annakarenina, size katılmamak mümkün mü...

  • anna hanım olumlu veya olumsuz her iki yöndeki sınıflandırma da milliyetçiliğin farklı görünümleridir

  • bu rezil milliyetçiliğin buraya da sıçmarış olması midemi bulandırıyor.

  • Onlardan gorus belirtmelerini bekleyen yok,fakat basliga sadece Kurt Sinemasi yazmamalari da bir nevi goruslerini belli etmis.Her neyse,zaten ordaki aitlik eki beni hakli cikartiyor..

  • ben burda editörlerin tutumunu doğru buluyorum...ne benim gibi olaya tepki gösteriyorlar ne de olayı desteklediklerini belirtiyorlar...adı üstünde "haberler" bölümü burası...net fikir belirtmeleri doğru olmaz...haberleri aktarırken kendi duygularını karıştıramazlar...neyi desteklediklerini belirtmemeleri gerekir,etik olmaz çünkü...nerde kaldı objektiflik...sonuçta sanat kültür bilgi sitesi burası...herkese açık olmalı...sinemasever, sanatsever herkese hitap etmeli...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir