3 Ekim 2012 00:00

''Lal Gece''nin galası Ardahan'da yapıldı

Çekimleri Ardahan'da yapılan film "Lal Gece"nin galası Ardahan'ın Çıldır ilçesine bağlı Aşık Şenlik beldesinde yapıldı

Ardahanlı yönetmen ve senarist Reis Çelik, son filmi olan 'Lal Gece'nin galasını, filmin çekimlerinin yapıldığı Ardahan'ın Aşık Şenlik beldesinde yaptı. Belde meydanında kurulan açık hava sinemasında yapılan filmin gala gösterimine başrol oyuncusu İlyas Salman rahatsızlığı nedeniyle katılamadı.

Ev sahipliğini Aşık Şenlik Kasabası Belediye Başkanı Mülazim Karaçay'ın yaptığı gala gecesinde, filmi izlemeye gelen belde sakinlerine çekirdek ikram edildi. Reis Çelik ve Başkan Karaçay'ın kendi elleriyle kurdukları sinema ortamında vatandaşlar, kendilerinin de rol aldığı filmi ilgiyle izlediler. Bazı vatandaşlar filmi evlerinin teraslarından ve balkonlarından izledi. Filmden önce Çıldırlı aşıklar, Reis Çelik'i öven ve galayı konu eden doğaçlama türküler söylediler. Gala sonrası ise filmde rol alan oyuncular, basına tanıtıldı.

Sinemaya, belgesel filmlerle adım atan ve 'Işıklar Sönmesin' filmi ile ilk kurmaca uzun metrajlı işine imza atan yönetmen ve senarist Reis Çelik'in son filmi 'Lal Gece', Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan "çocuk gelinler" dramını gerçek bir öyküden yola çıkarak beyazperdeye taşıyor. Filmde, henüz ergenliğe girmiş küçük bir kız, uzun yıllar hapis yattıktan sonra memleketine dönen ve kendisinden 50 yaş büyük bir kişiye sorgusuz sualsiz verilmesi ve sonrasında yaşananlar anlatılıyor. Çelik'in diğer filmlerinde de koruduğu gerçekçi ve toplumsalcı bakış çizgisi, bu yapımda da farklı bir bakış açısı ile seyirci karşısına çıkıyor. İlyas Salman'ın dışında, başrol oyuncusu 'çocuk gelin' Dilan Aksüt ile birlikte filmde rol alan tüm amatör oyuncular, belde halkından oluşturuldu.

Reis Çelik, gala öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Anadolu'nun acı bir gerçeği olan ?Çocuk gelin' olaylarının Türkiye'nin bir çok yerinde yaşandığına dikkat çekti. Çektiği filmlerin galalarını filmin çekildiği yerlerde yaptığını belirten Çelik, "Çok güzel bir ortam. Çocukluğumda insanlar çekirdek yiyerek barış içerisinde sinema filmi izlerlerdi. Bu nedenle zaman ve kültür paylaşılırdı. Aradan 50 yıl geçtikten sonra bu kültürü tekrar yaşatmaya çalıştık ve filmde oynayan köylülerimizle bir araya geldik. Çünkü birbirimizden uzaklaşmıştık. Ben Anadolu'da olduğu gibi Kars ve Ardahan'da geçmişte yaşadığım sinema keyfini her filmi çektikten sonra filmi çektiğim yerde yaşatmak istiyorum. Bu filmi bu kasabada ve bu halkla birlikte çektik. Filimin oyuncuları da başrollerde İlyas Salman ve bu köyde çocuk gelini oynayan Dilan Aksüt ve belde halkı oynadı. Köylülerim, bize çok büyük destek verdiler. Bu nedenle bu filmin galasını da bu kasabada yapmak istedim. Ben, filmlerimi nerede çektiysem galasını da orada yapar ve ilk önce o insanlarla paylaşırım. Daha önce yine kış ortasında donan Çıldır Gölü üzerinde çektiğim başrolünü Tuncer Kurtiz'in oynadığı İnat Hikayeleri filminin galasında da, göl üzerinde kardan perde kurarak gerçekleştirmiştik. Bu filmde de, çocuk gelinlerin dramını konu ettik" dedi.


Lal ve Gece fragmanı için tıklayın


Berlin’de Kristal Ayı Ödülü’nü, Nürnberg’de En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülleri’ni ve Würzburg’da En İyi Film, Altın Koza'da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almış olan Lal Gece, son olarak Kopenhag’da düzenlenen Buster Film Festivali’nde Özel Mansiyon’a lâyık görüldü.

Tacettin DURMUŞ / AHT

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir