19 Mayıs 2011 00:00

Lars Von Trier: 'Hitler'i anlıyorum'

Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier'in Adolf Hitler ile ilgili sözleri 64. Cannes Film Festivali'nde skandala neden oldu.

Düzenlediği basın toplantısı sırasında "Hitler'i anladığını", "İsrail'in de artık can sıkmaya başladığını" belirten Lars Von Trier, festivalde soğuk bir havanın esmesine yol açtı.

Bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken Trier, "Sadece adamı (Hitler'i) anladığımı söylüyorum. O kadar iyi bir herif değil ama onu çok anlıyor ve ona biraz da sempati duyuyorum" dedi.

Yahudilere karşı olmadığını söyleyen Trier, "Fazla Yahudi taraftarı da değilim, çünkü artık İsrail gerçekten de can sıkmaya başladı" ifadelerini kullandı.

Gazetecinin Lars Von Trier'e yöneltiği soru ise Danimarkalı yönetmenin Alman kökeni ve onun Nazi sanat estetiğini beğendiği yönünde yaptığı açıklama ile ilgiliydi.

Trier, Nazi estetiği ile ilgili açıklamasında, "Hitler'in mimarı Albert Speer'i çok seviyorum, Tanrı'nın yarattığı en iyi kişilerden bir değil belki ama o güzel yeteneğini Nazi rejimi sırasında kendisini ifade etmek için kullanabildi" dedi.

Lars Von Trier, basın toplantısını bitirirken de biraz sıkıntılı bir şekilde ve yüzünde beliren yarı bir gülümsemeyle "Tamam ben bir Naziyim" dedi.

"SÖZLERİMLE İNCİNEN OLDUYSA ÖZÜR DİLERİM"
Festival yetkililerinin isteği üzerine özür dileyen Lars Von Trier, yayımladığı bir açıklamada, "Eğer bu sabah sarf ettiğim sözler birilerini incittiyse, hakikaten özür dilerim, ben ne bir Yahudi düşmanıyım, ne bir ırkçı, ne de bir Nazi", ifadelerini kullandı.

Festival düzenleme komitesi ise yayımladığı açıklamada, Lars Von Trier'in kendisini bir "provokasyona kaptırdığını" ve özür dilediğini belirtiyor.

Danimarkalı yönetmen 2005 yılında yaptığı açıklamada, "Benim işim tahrik etmek çünkü bu şekilde iyi film yaparsınız" demişti.

Trier festivale, başrollerde Kirsten Dunst ve Charlotte Gainsbourg'un oynadığı "Melankoli" adlı film ile katılıyor.


64. Cannes Film Festivali'nden renkli görüntüler!

Yorumlar
  • haklı adam

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir