14 Şubat 2013 01:00

Londra Türk Filmleri Festivali'ne Türk jüri üyesi

Fransa'da yaşayan yazar Sedef Ecer, 5 filmin yarışacağı ''Golden Wings Digiturk Dijital Dağıtım Ödülü''nün tek Türk jüri üyesi oldu.

Fransa'da yaşayan yazar Sedef Ecer, 18. Londra Türk Film Festivali'nde 5 filmin yarışacağı ''Golden Wings Digiturk Dijital Dağıtım Ödülü''nün tek Türk jüri üyesi oldu.
18. Londra Türk Filmleri Festivali, 21 Şubat-3 Mart tarihleri arasında, Odeon West End, Rio Cinema, The Institute of Contemporary Arts ve Cine Lumiere sinemalarında Türk filmlerini Londralı sinemaseverlerle buluşturacak.
Festival çerçevesinde ''Golden Wings Digiturk Dijital Dağıtım Ödülü'' de verilecek. Fransa'da yaşayan yazar Sedef Ecer, Reis Çelik'in ''Lal Gece'', Reha Erdem'in ''Jin'', Raşit Çelikezer'in ''Can'', Emin Alper'in ''Tepenin Ardı'' ve Yeşim Ustaoğlu'nun ''Araf'' filmlerinin yarışacağı ''Golden Wings Digiturk Dijital Dağıtım Ödülü''nün jüri üyeleri arasında tek Türk jüri üyesi olarak bulunacak.
''Golden Wings Digiturk Dijital Dağıtım Ödülü'' yarışmasının diğer jüri üyeleri ise senarist, yönetmen Tony Grisoni, Screen International editörü Wendy Mitchell, Soda Pictures Direktörü Edward Fletcher, yayıncı, yazar ve BBC4 radyo film eleştirmeni Francine Stock.

SEDEF ECER KİMDİR?

İstanbul doğumlu Sedef Ecer, çok küçük yaşta, Şehir Tiyatroları'nda ve Yeşilçam setlerinde başladığı tiyatro ve sinema çalışmalarına Galatasaray Lisesi'nde, Orleans Üniversitesi'nde ve Paris Yüksek Dramatik Sanatlar Konservatuvarı'nda devam etti. Aktris olarak birçok oyun ve filmde rol alan ve ödüller kazanan Ecer, Sabah, Star, Marie Claire, Elele, Maviology, Biz, Connaissance des Arts, Byzance gibi gazete ve dergilere köşe ve kültür yazıları, çeşitli kanallara radyo ve televizyon metinleri, senaryolar, roman ve öyküler yazdı.
Sedef Ecer, Fransızca oyunu ''Sur le Seuil'' ile Ulusal Tiyatro Merkezi'nden ''teşvik'' ve Akdeniz Tiyatro Yazarları Buluşması'nda birincilik ödüllerini kazandı. Bu başarılar, Ecer'e yeni oyununu yazabilmesi için prestijli bir burs sağladı.
Ecer, ikinci oyunu ''A la peripherie'' ile Guerande Dramatik Yazarlık Ödülü'nü aldı. Ecer'in, üçüncü oyunu ''Les Descendants/Silsilename'' Ermenistan'da prömiyer yaptıktan sonra Paris'in prestijli sahnesi Aquarium'da ve Berlin'de oynandı. Ecer'in, geçen yıl içinde 6 farklı oyunu seyirciyle buluştu.
Fransız televizyon kanalı France 3 için yazdığı ve başrollerinden birisini oynadığı televizyon filmi, Fransa'nın en büyük TV festivali La Rochelle'de en iyi komedi dalında yarışan Ecer'in Amerikalı yönetmen Randa Haines ve Fransız oyuncu Agnes Jaoui için yazdığı uzun metraj senaryosu da bu yıl çekilecek.
Sedef Ecer, 25 kadar filmde çocuk oyuncu olarak rol aldı. Ecer, ''Yengeç Sepeti'', ''İki Başlı Dev'' ve ''Dünden Sonra Yarından Önce'' filmlerinde de yer aldı.
AA

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir