20 Aralık 2010 01:00

Lübnanlı yönetmenin acı sonu

İzmir Alsancak Garı´nda Lübnanlı ünlü klip ve film yönetmeni Yehya Saade klip çekimi için inceleme yaparken yüksek gerilime kapılıp hayatını kaybetti.

Gar´da Atatürk´ün kullandığı vagonun bağlı olduğu sergileme amacıyla duran tarihi lokomotifin üzerine çıkan Saade 25 bin voltluk akıma kapıldı. Talihsiz yönetmenin Lübnanlı motomodel ve sanatçı Maya Diab´a klip çekmek için önce İstabul´a geldiği, Haydarpaşa garı yanınca Alsancak Garı´nı seçtiği öğrenildi.

Olay, dün (cuma) saat 14.30 sıralarında İzmir Alsancak Garı 3. numaralı hattın üzerinde meydana geldi. Lübnanlı ünlü film ve klip yönetmeni 35 yaşındaki Yehya Saade, ülkesinin fotomodellikten şarkıcılığa geçen sosyetik güzeli Maya Diab´ın ilk kasetine klip çekmek için İstanbul´a geldi. Mekan olarak da Haydarpaşa Garı belirlendi.

HAYDARPAŞA YANGINI ERTELETTİ

Ancak Haydarpaşa Garı yanınca arayışa giren Saade, sanatçı Diab ve ekibiyle klip çekimi için İzmir´i tercih etti. Klibinde eski buharlı lokomotif kullanmak isteyen Yehya Saade, dün sabah saatlerinde 10 kişilik ekiple birlikte İzmir´e geldi. Hilton Oteli´ne yerleşen Saade, daha sonra yardımcılarıyla birlikte garda çekimler öncesinde inceleme yapmak için Alsançcak Garı´na gitti. 3 numaralı peronda sergileme amacıyla tutulan, Atatürk´ün kullandığı vagonun da bağlı olduğu buharlı lokomotifi beğenen Saade lokomotifin üzerine çıktı.

25 BİN VOLTLUK AKIMA KAPILDI

Yardımcılarının ikaz ettikleri Yehya Saade lokomatifin üzerine çıkıp ayağa doğrulduğu anda başının üzerinden geçen 25 bin voltluk yüksek gerilim hattındaki akıma kapıldı. Tele değmemesine rağmen çok yaklaştığı için akımın çarptığı Saade ağır yaralandı. Bu sırada yıldırım düşmesi gibi patlama sesi ve ışık yayıldığı dikkat çekti. Ağır yaralanan Saade, kaldırıldığı Alsancak Devlet Hastanesi´nde hayatını kaybetti. Saade´nin cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu´na kaldırıldı. Maya Diab ve çekim ekibini şoka sokan olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Çarpma anı garın güvenlik kameraları tarafından da kaydedildi.

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN...HATTIN OLDUĞUNU BİLİYORMUŞ

Alsancak Garı'nda yüksek gerilik hattında akıma kapılıp yaşamını yitiren Lübnanlı yönetmen Yehya Saade'nin, çıktğı lokomotifin üzerinden yüksek gerilim hattının geçtiğini bildiği, çalışma arkadaşlarını uyardığı belirtildi.

Çekim ekibinde görev alanlar, Yehya Saade'nin çekimler için akımın kesilmesini gerektiğini söyledini ve bunun içinde görevlileri beklediğini ancak buna rağmen bir anlık dalgınlıkla lokomotife tırmandığını söyledi. Gar yetkilileri ise, çekim ekibinin kendileriyle görüşmeden tehlikeli alana girdikleri için üzücü olayın meydana geldiğini söyledi.

Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopside elektrik çarpması sonucu öldüğü belirlenen Yehya Saade'nin cenazesinin işlemlerin tamamlanmasının ardından havayoluyla Lübnan'a götürüleceği belirtildi.

ATATÜRK'ÜN VAGONU DA KULLANILACAKMIŞ

Ortadoğu'daki bir çok sanatcının şarkılarına klip çeken Yehya Saade, fotomodellikten şarkıcılığa geçen Maya Diab'ya çekeceği bu klipte, fakir olan bir kızın kendisini geliştirip zenginleşmesini anlatacaktı.

Çekim ekibindekiler, bunun için buharlı lokomotifin yanı sıra Atatürk'ün bindiği vagonun da kullanılmasının planlandığını söyledi.

TEHLİKELİ MESAFE 1.5 METRE

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Sedat Gülşen, yüksek gerilimlerde temas olmasa bile akımın belli bir mesafeden atlayabileceğini belirterek “Bu tür akımlara ne kadar mesafeli durulması gerektiği konusu 'Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği' ile belirlenmiştir. Mesafe de gerilim seviyesine göre değişmektedir” dedi.

Yüksek gerilim hattı ile en az 1.5-2 metre mesafe olması gerektiğini vurgulayan Gülşen, “Gerilim seviyesi olması gereken mesafede belirleyicidir” dedi.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir