13 Mayıs 2003 23:41

Lynch Kullanma Rehberi

Simgesel ve karışık anlatım tarzıyla izleyicinin aklını karıştırmayı seven David Lynch'in son filmi Mulholland Drive, yönetmenin çevirdiği filmleri yıllardır takip eden hayranları için bile fazlasıyla "zorlayıcı" bulundu. Sayısız izleyici filme bir anlam veremediğinden yakınıyor.Eserleri hakkında fazla konuşmayı sevmemesiyle tanınan yönetmen bile bu kadar karışıklığa daha fazla katlanamayacağını bildirip, filmiyle ilgili, seyir sırasında dikkat edilmesi gereken 10 adımlık bir "kullanma kılavuzu" yayınladı.Buna göre:1) Filmin başını çok dikkatli izleyin çünkü iki önemli ipucu, daha filmin giriş yazıları bile tamamlanmadan veriliyor.2) Kırmızı lamba süslerinin ortaya çıktığı yerlere ve zamana çok dikkat edin.3) Adam Kershner'ın oyuncu seçtiği filmin adına dikkat edin ve ne zaman tekrar kullanıldığını takip edin.4) Kazanın meydana geldiği yere çok dikkat edin. 5) Kim, kime neden anahtar veriyor ? 6) Kıyafetlere, kül tablasına ve kahve dolu fincana çok dikkat edin.7) "Silencio" isimli klüpte kim dikkat çekmeye uğraşıyor ? Burada ne hissedilebiliyor, ne gözlemleniyor ve ne kazanılabiliyor ?8) Camilla için sadece yeteneği yeterli mi ?9) "Winkies"'in arkasında bulunan adamın çevresinde olanlara dikkat edin.10) Ruth Yenge nerde?Filmin oyuncu kadrosu Justin Theroux, Naomi Watts, Laura Harring ve Ann Miller'dan oluşuyor. Yazılanlar şu an için bizlere anlamsız gelse bile, sanırız bu maddeleri not edip, film vizyona girdiği zaman bunlara göre hareket edip filmi izlemekte fayda var.
Yorumlar
  • bence david lynch muhteşem birionun gibi birinin bir daha dünyaya gelebileceğini sanmıyorum bir insan zihni ancak bu kadar yaratıcı olabilir ona resmen tapıyorummulholland drive da muhteşem bir film

  • sanirim david lunch kendini asti. onun böylesine bir liste yayinlamyi birakin filmlerinin anlasilamamasi konusundaki elestirilere bile sert bir sekilde tepki verdigini biliyoruz. ancak bu detaylara dikkat etmezseniz gercekten film anlasilirliktan daha da uzaklasiyor. bu liste sayesinde sanirim 5 tekrarla anlam bulabilirsiniz. ama böyleyken bile lunch filmleri her zaman bu lisetelerin üst siralarinda ve rüyalarinizin icinde kalmaya devam edecek:)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir