1 Mart 2016 10:43

Mad Max Oscar'larını nasıl kazandı?

Oscar gecesinden 6 ödülle dönen Mad Max: Fury Road'a dair ilginç yapım notları…

Geçtiğimiz senenin Mayıs ayında vizyona girdiğinde; kimse Mad Max: Fury Road'dan kaliteli ve eğlenceli bir aksiyon filmi olması dışında bir şey beklemiyordu. Fakat hazırlık aşaması ve çekimleri yıllar süren film, sinema severleri çok şaşırttı. İlk Mad Max üçlemesinin de yönetmeni olan 71 yaşındaki George Miller, ortaya adeta bir başyapıt çıkarmıştı.Geçtiğimiz pazar gecesi düzenlenen 88. Oscar ödül töreninden teknik kategorilerde kazandığı 6 ödülle ayrılan Mad Max: Fury Road, gerçekten de kazandığı tüm ödülleri sonuna kadar hak ediyor. Gelin, isterseniz filmin kurgu, makyaj, kostüm ve yapım tasarımı gibi aşamalarına dair yapım notlarına bir göz atalım ve Mad Max: Fury Road'un ne kadar incelikli bir çalışmanın ürünü olduğunu bir kez daha hatırlayalım…Mad Max: Fury Road'da kullanılan efektlerin yüzde sekseni mekanik olarak gerçekten hayata geçirilmiş ve filmin sadece yüzde yirmilik bir kısmında, arka plan renginin düzenlenmesi adına, bilgisayar efektleri kullanılmış.

Aynı zamanda yönetmen George Miller'ın eşi olan filmin kurgucusu Margaret Sixel'e toplamda 480 saatlik ham görüntü teslim edilmiş. Sixel'in işe başlamadan önce sadece bu görüntülerin tamamını izlemesi üç ay almış.George Miller, Mad Max: Fury Road'un senaryosu dahi ortada yokken filmin storyboard yani hikaye panolarını çıkarmış. Film için toplamda ortaya 3,500 karelik bir hikaye panosu çıkaran Miller, tamamı bir takip sekansından ibaret olan ve neredeyse hiç diyalog içermeyen filmin hikaye panolarının senaryodan daha öncelikli olduğunu düşünerek böyle bir çalışma yöntemini tercih etmiş.2010 yılında emekliye ayrıldığını açıklayan görüntü yönetmeni John Seale, sadece Mad Max: Fury Road'un görüntü yönetmenliği görevini üstlenebilmek için emekliliğine ara vermiş ve setlere, kamerasının başına dönmüştü.

Yönetmen George Miller ve görüntü yönetmeni John Seale seyirciyi aksiyonun içine tam anlamıyla çekebilmek için ana karakterleri kesintisiz olarak çerçevenin merkezinde ve ortasında tutma kararı almışlar. Özellikle Miller, filmin hareketi ve aksiyonu içerisinde seyircinin perdede filmi izlerken gözleriyle ana karakteri aramaya çalışmasını istememiş ve seyirci perdeye her baktığında ana karakteri hemen algılasın ve sadece aksiyona odaklansın istemiş.Filmin gece sahnelerinin tümü gündüz saatlerinde ve gün ışığında çekilerek sonradan bilgisayar ortamında renk düzenlemesi yapılarak yaratılmış. Filmin gece sahnelerinde görünen gökyüzü de bambaşka ayrıntılı ve ilginç gökyüzü resimleriyle bilgisayar ortamında değiştirilerek detaylandırılmış.

Filmde önemli bir yer tutan araba ve motorların çoğu eski arabaların modifiye edilmiş halleri olsa da filmde yer alan üç büyük araç eski Çekoslavakya ordusuna ait savaş araçları arasından seçilerek çekimlere dahil edilmiş.Filmde Furiosa karakterine hayat veren yetenekli ve güzel oyuncu Charlize Theron, suyun oldukça az olduğu ve erkeklerin egemen olduğu filmin dünyasında kendi karakterinin uzun saçları olmayacağını düşünerek ve filmin makyaj ekibine de bildirerek tamamen kendi kararıyla saçlarını kazımış.Filmin görsel efekt süpervizörü Andrew Jackson'a göre Mad Max: Fury Road'da görsel efekt içeren toplam 2000 plan yer alıyormuş.

Yönetmen George Miller, geçtiğimiz aylarda yabancı basına verdiği açıklamalarla yeni Mad Max filmlerinin hazırlık aşamasında olduğunun müjdesini vermişti. Mad Max: Fury Road'un devam filminin ismi; Mad Max: The Wasteland olarak belirlenmiş durumda. Yeni filmin ne zaman vizyona gireceği ise henüz kesin olarak açıklanmadı.

BURAK KAPLAN

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir