12 Haziran 2003 18:25

Matrix Doldururken Mısır Niye Boşaltıyor?

Matrix Reloaded, tüm dünyada tartışıldı ama filmle ilgili en radikal hareket Mısır'dan geldi. Film, toplumsal barışa zarar verebilecek düzeyde şiddet içerdiği gerekçesiyle ve dini motifleri bahane edilerek yasaklandı. Karar, eleştirmen, yazar ve psikologlardan oluşan bir kuruldan çıktı. Hep birlikte devam filmini izleyen grup, filmde Matrix'in yaratıcısı olarak sunulan Mimar karakteri'ni dini açıdan yakışıksız bulurken; filmde insan ırkının kontrol edilebilir olarak sunuluyor olmasının da, kitleleleri bunalıma sokmasından korkmuş!Film ülkemizde de özellikle İslam diniyle bağlantılı olarak tartışılmış ve kimi çevreler tarafından dini göndermeleri nedeniyle eleştirilmişti. Oysa sitemiz yazarlarının da aralarında bulunduğu bir grup, filmin tersine, inancı arttırdığı tezini savunuyordu.Ülkemizde de gözlemlediğimiz üzere, devam filmiyle ilgili yapılan tartışmalarda, nedense bunun en eninde sonunda bir film olduğu unutuluyor. Filmin birincil amacının, dini mesajlar vermek olmadığını gözden kaçırmamak gerekiyor. Filmi, yaratılan bilim kurgusal evren nedeniyle ciddiye almak gerekirken, kimi ayrıntılara saplanılınca, anlamı da değişime uğruyor.
Yorumlar
  • aslında filmin misyonerlik yaptığını kimse yatsıyamaz,ama insanları tehlikeli olduğu nu öne sürerek yeniliklerden izole etmeye çalışmak daha büyük toplumsal tehlikelere neden olabilir:meraklısı nasılsa korsanını filan bulup mutlak izler.hatta merak etmeyenler bile yasaklaın çekiciliğine kapılabilir

  • Öyle, tek başına, insanların inancını artıracak yada azaltacak bir film değil de, insanları daha derin düşünmeye ittiği ortada. Bazı insanlar en yüzeydeki sığ tartışmalarla meşgul olacak elbette. Bazıları da işin özüne biraz girecek. İnsanların her şey hakkında gerçek manada evrensel düşünebilmesi, toplumsal olarak da bireysel olarak da zaman ve çaba isteyen bir iş. Özellikle de bazı katı inançların gölgesinde, insanların düşünce ufuklarını açık tutarak her şeyi kavramaya çalışması beklenemez. Bugün insanların çoğu bu katı inançların tesiri altında olduğu için etraflarındaki ateşten çemberin dışına çıkamıyorlar. Keşke insanlar bu korkularından kurtulabilse.

  • Millet olarak olayları bu derece abartmaya devam ettiğimiz sürece hiçbir yere varamayacağımız gerçek. Neo, Hz.Muhammed'mi acaba diye oturulup 8 saat tartışma programı yapılıyor bu ülkede. Allahaşkına, bir film seyredip, yok öyle mi yok böyle mi diye hangi ülkede bu kadar fırtınalar kopuyor. Bu tartışmaları nedense hep biz ve bize benzeyen toplumlar ortaya atıyor. Yasaklansın kardeşim o zaman, zaten Kültür Bakanlığı bu tip arayışların içerisine çoktan girmiştir. "Bruce Almighty" gösterime girdi, Box Office'i aldı götürüyor. Ne diyecekler çok merak ediyorum doğrusu. "Morgan Freeman da kim ki tanrıyı oynuyor? Vay yezit vay" mı diyecekler? Oturup acaba bunu konu mu yapacaklar sabahlara kadar? Bence bu filmde bizde yasaklanır. Bir film seyredilir, zevkine varılır ve çıkılır gidilir, uzatmakta neyin nesi anlamadım?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir