13 Mayıs 2003 23:41

Matrix'in Felsefesi Kitap Oldu!

Yeni yayınlanan ve 20 ayrı makaleden oluşan The Matrix and the Philosophy (Matrix ve Felsefe) isimli kitap,Wachowski kardeşlerin çoktan kült olmuş filmi Matrix'in, felsefe ile olan yoğun ilişkisini enine boyuna irdeliyor.ABD'de yayınlanan kitap, filmin Varoluşçuluk, Marksizm, Femiznim, Budizm, Nihilizm, Postmodernizm başta olmak üzere çeşitli akımlarla olan ilişkisini sorguluyor.Matrix'in bir alt-kültür olarak bilim kurgu evreninin neredeyse tamamına yaptığı göndermelerin dışında, 20. yy. düşünce akımlarından da bolca faydalandığı, film üzerine yazılan sayısız makalenin konusu olmuştu. Özellikle filmin, Fransız filozof Jean Baudrillard'ın mucidi olduğu "Simülasyon Kuramı" ile olan ilişkisi, Türkiyede yayımlanan bazı makalelerde de irdelenmiş; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki sinema okullarının mezubahis kuramla ilgili derslerinde ele alınmıştı.Dileğimiz, her izlendiğinde ürkütücü boyutları biraz daha keşfedilen bir aysberg olan Matrix'in, felsefe ile ilişkisini çözümleyen bu metinlerin, en kısa sürede Türkçeye çevrilmesi...Bu arada, Matrix serisinin ikinci filmi olan Matrix Reloaded'ın 23 Mayıs 2003'ten itibaren ülkemizde izlenebileceğini anımsatalım...
Yorumlar
  • kitabı okudum.. bence çok iyi ... socrates baya zeki adammışta bizim haberimiz yokmuş...

  • matrix artık vazgeçilmez bir fenomen.Felsefi açıdan özellikle varoluş felsefesi açısından çok zengin bir kazanım.Matrix öyle bir olgu ki bir çok bilimsel alanda kendine yer bulabiliyor.Özellikle siyaset felsefesine getirdiği kazanımlar benim aklımı başımdan aldı cok zengin bir anlatım aynı zamanda cok elastiki bir yapısı var düsünce yapınız nasılsa olayları ona göre yorumlayabiliyorsunuz.Mesala bugunkü konjoktürden içinde bulunduğumuz ırak sendromunu acıklamak ve anlamak matrix felsefesi ile mümkün ama burada bunlardan bahsetmek istemiyorum.

  • matrixte anlatilan felsefe zaten empristlerin 18. yuzyilda bahsettigi bir sey. yani "vay be, adamlar ne felsefe icat etmis" demek berkeley'e, hume'a haksizlik olur biraz. ama ben bunlari matrix'i kotulemek icin soylemedim. matrix guzel film, sadece gercekleri bilin.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir