16 Şubat 2007 11:54

Mavi Gözlü Dev

Nâzım Hikmet'in hayatını konu alan ilk sinema filmi...

Yönetmenliği Biket İlhan'a, senaryosu Metin Belgin'e ait olan Mavi Gözlü Dev, 9 Mart 2007 tarihinde sinemaseverlerle buluşuyor!Yetkin Dikinciler filmde Nâzım Hikmet'i, Dolunay Soysert ise eşi Piraye'yi canlandırdı. Özge Özberk ve Uğur Polat gibi pek çok usta oyuncu da filmde rol aldılar.Dünya tarihinde Nâzım Hikmet'in hayatını konu alan ilk sinema filmi olma özelliğini taşıyan Mavi Gözlü Dev, büyük sanatçının hapishanede geçirdiği acı ve özlem dolu günlere uzanıyor. Nâzım Hikmet'in Bursa Hapishanesi'ndeki dönemi için usta Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler, Beykoz'da bir plato kurdu ve cezaevini canlandırdı. Nâzım Hikmet'in odası, 1944 yılında çizdiği yağlıboya tablodan esinlenerek oluşturuldu.
Yorumlar
  • Pek çok usta oyuncunun rol aldığı vasat bir film...

  • bu adam burolun tam adamı,türk sinemasında doğru şeyler yapılınca şaşırıyorum,buda tesadüf doğrulardan biri.

  • filmi dün izleme şansı buldum ve gerçekten çok beğendim. Yetkin Dikinciler gerçekten de rolünün hakkını vermiş. filmde en çok hoşuma giden şey Nazım Hikmet'i sadece siyasi ya da sanatçı kimliğiyle değil, bir bütün olarak insanlığıyla bizlere göstermesi. filmin sonu da son derece başarılı bence. görülmeye değer bir film olduğunu düşünüyor ve herkese tavsiye ediyorum.

  • yetkin dikinciler hangi filimde oynarsa oynasın izlenmeye değer bence.bu kadar usta bir oyuncu zor gelir dünyaya ondan sonra

  • yetkın dikınciler harika bir tiyatrocu ve oyuncu nazim hikmet rolunu basarıyla canlandirdiğina inaniyorum filmi sabirsizlikla bekliyorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir