4 Aralık 2010 01:00

Meltem Mısır'da jüri üyesi

34. Uluslararası Kahire Film Festivali, Türkiye'den üç oyuncuyu ağırlıyor

Türk sinemasının geldiği nokta ve geleceği 34. Uluslararası Kahire Film Festivali çerçevesinde düzenlenen panelde ele alındı. Leyla Takul’un yönettiği panele, Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ile oyuncular Meltem Cumbul, Saadet Işıl Aksoy ve Murat Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

Meltem Cumbul 'un fotoğrafları için tıklayınız..Festivalde jüri üyeliği de yapan Meltem Cumbul, paneldeki konuşmasında, 90’lı yıllarda senede 10 film yapabilen Türk sinemasının bugün çok sayıda film üretebilme kapasitesine sahip olduğunu belirterek "Türk sinemasının gelişmesi beni mutlu ediyor" dedi. Mısır sinemasının eserlerini daha fazla izlemek istediğini ve bundan zevk alacağını ifade eden Cumbul, sinemanın kültürlerin tanınmasında taşıdığı öneme işaret ederek, ortak yapım filmlerin Türkiye ile bölgedeki ülkeleri arasında gerçekleştirilebileceğini vurguladı.

Meksikalı ünlü yönetmen Arturo Ripstein’in başkanlığındaki jüride, Arjantin, Kanada, İtalya, Güney Afrika, Kore gibi ülkelerden yönetmen, senarist ve oyuncularla çalışan Cumbul, festival boyunca Kahire’de bulunacak.

'NEDEN ORTAK YAPIM FİLM VE DİZİLER YAPMIYORUZ?'
Oyuncu Saadet Işıl Aksoy da birçok Mısırlı oyuncunun filmleri ile büyüdüğünü anlatarak, ''Ortak tarihimiz var. Ortak kültürümüz var. Neden ortak yapım film ve diziler yapmıyoruz?'' diye konuştu.

Festivalin onur konuğu olan dizi oyuncusu Murat Yıldırım da 'Asi' dizisini yaparken, dizinin Ortadoğu'da tutulacağını hiç tahmin etmediklerini ifade ederek, Türk dizilerinin Arap dünyasında ilgi görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Panele katılanlar, Türk sanatçıları soru yağmuruna tutarken, oyuncu Murat Yıldırım'dan imza alabilmek ve birlikte fotoğraf çektirmek için sıraya gidiler.

MYNET SİNEMA FACEBOOK'TA. SEN DE KATIL! "Tıkla Beğen"

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir