20 Ekim 2010 00:00

Menderes'in idamı film oluyor

Adnan Menderes'in son 24 saati beyaz perdeye aktarılacak. Çekimlerine Şubat 2011'de başlanacak filmin 17 Eylül'de vizyona girmesi bekleniyor.

Adnan Menderes'in son 24 saatinin beyaz perdeye aktarılacağı ''Başvekil Son 24 Saat'' filminin çekimlerine 2011 yılının Şubat ayında başlanacak.

Yapımcı Veysi Dündar, tarihe mal olan kişilerin hayatlarını sinemaya aktardıklarını belirterek, Cinepoint Film Production olarak ''Nene Hatun''un hayatını konu alan filmin çok beğenildiğini söyledi.

Adnan Menderes'in son 24 saatini içerecek sinema filminin senaryosu 6 kişilik bir ekiple hazırladıklarını ifade eden Dündar, yakın tarihe hakim dönemin uzmanları, tarihçiler, akademisyenler, yazarların film için bir araya geldiğini anlattı.

Yönetmen görüşmelerinin ve tanınmış oyuncuların da aralarında bulunduğu oyuncu seçiminin sürdüğünü kaydeden Dündar, filmde rol alan oyuncuların rahatsız edilmemesi nedeniyle vizyon tarihinden bir ay önce açıklanacağını bildirdi.

Adnan Menderes gerçeği ile yüzleşmenin Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde bir kilometre taşı olduğunu düşündüğünü kaydeden Dündar, Adnan Menderes'in 50. idam yılına tekabül etmekte olan 17 Eylül 2011'de vizyona girecek olan ''Başvekil Son 24 Saat'' sinema filminin çekimlerine, 2011 yılının Şubat sonu gibi başlanacağını bildirdi.

Filmin tüm çekimlerinin İstanbul'da gerçekleştirileceğini belirten Dündar, filme ilişkin şu bilgileri verdi:
''Öyküde Adnan Menderes'in cezaevi sürecinde, özel yaşamında ve siyasi hayatındaki 24 saatin dışında geriye dönüşlerle idam süreci aktarılacak. İdama hazırlanışı, gördüğü psikolojik ve fiziksel işkenceler tüm ayrıntıları ile anlatılacak ve Menderes'in iki oğlunun ölümü, Aydın Menderes'in geçirdiği trafik kazası dahi irdelenecektir. Yine filmde Adnan Menderes'in idamından günümüze kadar olan süreçte hangi zengin ailelerin ortaya çıktığı tek tek işlenecek. İsmet İnönü'nün idamlara bakış açısı ve yürüttüğü politika, Celal Bayar'ın durumu ve darbeyi hazırlayan gizli güçler de filmde ayrıntılı bir şekilde işlenecek.''

Yorumlar
  • ben önce hayatını anlatan romanı okuduktan sonra belgeselini izledim ve çok etkilendim.rüyamda idam sahnelerini gördüm.bence izlemek cesaret işidir.

  • Bu ülkenin kendilerine minetdar kaldıkları bu demokrasi şehitlerini minnetle anıyorum.Aslında tarihimizdeki o kirli dönemlerin hafızalarda kalması için mutlaka daha etkin faaliyetlerin yapılması lazım diye düşünüyorum.Yanlız bu karenowenr denen zevatın kim olduğunu çok merak ediyorum.İsmet İnönü'nün torunumu? Cemal Gürsel'in partnerimi Salim Başol'un yeğenimi? Cemal Madanoğlu'nun veledimi? Tarık Güryay'ın kardeşimi?Yoksa sehpaya ayağını vuran cellat kemal ayson'un dostumu? vs.vs.Yazıklar olsun size hala konuşabilecek yüz varmı sizde.Birde utanmadan geçmişlerini anlatma cesaretleri varmı demiş zavallı.Geçmişlerini anlatsalar bu halk ülkedaki mezarlarınızıda söker atar aman ha gaçmiştan bahsetmeyin yazıksınız günahsınız.yaptığınız yanınızda kalmış aman ha oturun oturduğunuz yerde.

  • olması gereken bir film bekliyoruz

  • ADNAN MENDEREŞİ ASMAYA DESTEKLİYEN O KOMUTAN İNENÜ HORUM HORUM HORTLASIN O ANLAYAN ANLADI MENDEREŞİ ASIP SALTANAT ŞÜRENLER COCUGUNU COLUGUNU TORUNLARINI ŞİNEMAYA GÖTÜREYİM O KİŞİLER TAM NA MERTLERDİR ASILDIKTAN SONRA İÇİP EGLENENLER KİŞİLERİN TORUNLARI SOKAKLARA DÜSSÜNLER YANİ YASASINLAR EGLENŞİNLER

  • karenowenr arkadaşım yazık sana daha başka bir şey söylemiyorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir