17 Şubat 2012 01:00

'Mevlana Belgeseli' çekerken Müslüman oldu!

Ünlü yönetmen Sean Stone, İran'da Mevlana Belgeseli çekerken Müslüman oldu.

Stone, Mevlana'nın hangi yönünden etkilendi? Mevlana dünyaca ünlü hangi şarkıcı, Mevlana'nın mesnevisini şarkı sözü yaptı? Mevlana İran ile Türkiye arasında paylaşılamıyor mu? Stone'un Mevlana ile Müslüman olmasını Aşkın Gözyaşları'nın yazarı Sinan Yağmur'a sorduk. İşte çok çarpıcı tespitler.

-Oscarlı yönetmen Olivier Stone'un oğlu Sean Stone müslüman oldu, Sean Stone İran'da Mevlana'nın belgeselini çekerken İslamiyetle tanıştı. Buradan yola çıkarak Mevlana'nın batılılar üzerindeki etkisini nasıl yorumlamak gerekir?


Batı'da da Müslüman olanlar tasavvufla Müslüman oluyorlar, Afrika'da İslâm'ın yayılması tasavvufla oluyor. İngilizlerin, Almanların arasında meşhur sofiler var, eser yazan şu anda yaşayan kimseler var. Batı tasavvuf ile tanışınca hidayete doğru yol alıyor. Batı tasavvufu Mevlana ve eserleri ile tanıdı ve tanıyor. Mevlana insanların en çok ihtiyaç hissettiklerini veriyor: O da Ümit. Batı her türlü rahat ve teknolojiye sahip olmasına rağmen ruhsal sarsıntı geçiriyor. Yalnız ve acılı batı insanı materyalist akımların şifa olmadığını anladı ve tasavvufu keşfetti. Hiçbir kelamcı ve filozofun batı insanına tesiri yokken arayıştaki insanlığın imdadına mutasavvıflar yetişmiştir. Bu bizde de böyledir. Anadolu'nun İslamlaşması tasavvuf ile oldu, Osmanlının kuruluşu da yükselişi de mutasavvıflar ile oldu. Bunalımı ve buhranı aşacağınız tek kanal İslam'ın güler yüzü olan tasavvuftur. Tasavvufun en derin etkileyicisi de kuşkusuz ki Mevlana'dır.

-Mevlana'yı tanıyan Batılılar gerçekten hayatlarını değiştirecek kadar etkileniyor mu?
Mevlana'nın hayatını idrak eden, eserlerindeki özü yakalayan birçok batılı sanatçı, devlet adamı, bilim adamı bugün Mevlevi bir yaklaşımı benimsemişlerdir. İngiltere Prens Charles'ten tutun da Madonna'ya kadar hemen hemen her batılı ruhsal terapiyi mesneviden aldıklarını itiraf etmişlerdir.

Madonna'nın iki şarkısının, Mevlana'nın şiirleri olduğunu biliyor muydunuz? Son albümünün iç kapağında Mevlana'dan sözler yazılıdır.

come, come again, whoever you are, come!
heathen, fire worshipper or idolatrous, come!
come even if you broke your penitence a hundred times,
ours is the portal of hope, come as you are."

Batı Mevlana'yı sadece sevmiş, benimsemiş ve anlamaya gayret ediyor. Amerikan ve İngiliz üniversitelerinde tasavvuf konusundaki eğitim bizden çok üstün. Alman filozof Hegel, eserlerinde, özellikle zıtlık felsefesini anlatırken, Mevlana'dan etkilendiğini belirtiyor. Kur'an-ı Kerîm'in Fransızca mealini hazırlayan, Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand'ın Danışmanı Prof. Jacques BerJue de Mevlana'nın eserleri ile irşad olduğunu ifade ediyor. Birçok edebiyatçı, sanatçı Mevlana'nın öğretilerinden, üslubundaki asudelikten etkilenerek Müslüman olmuşlardır. William Chittick, İbrahim (William) Gamard, Havva Meyerovic, Annamaria Schimmel, R. Christine Brodbesk bunlardan birkaç tanesidir.


( Taha Dağlı - Sabah)

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir