16 Nisan 2011 00:00

Mısır'da Türk Filmleri Haftası

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Türk Filmleri Haftası başladı.

Türkiye Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen programın açılışı, Mısır Opera Binası Sanatsal Yaratıcılık Merkezi'nde yerel saatle 18.00'de yapıldı. Açılışa Türkiye'nin Mısır Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Büyükelçilik Kültür ve Tanıtma Müşaviri Yahya Özen ve Mısırlı ve Türk davetliler katıldı.


"25 Ocak Devrimi" nedeniyle Mısır ile Türkiye arasındaki bazı kültürel faaliyetlerin aksamaya uğradığına vurgu yapan Türkiye'nin Mısır Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Türk Filmleri Haftası'yla faaliyetlerin tekrar başladığını söyledi. İHA'ya konuşan Botsalı, "Bu kültürel faaliyet bizim için önemlidir. Türk dizilerine bildiğiniz gibi bütün Arap aleminde olduğu gibi Kahire'de de ilgi çok fazla. Geçtiğimiz yıl Kahire Uluslararası Film Festivali'ne Türkiye'den tanınmış sanatçılar, film yapımcıları, aktör ve aktrisler davet edilmişlerdi. Bunun yaptığı ivmenin halklar ve iki ülke arasındaki kültürel yakınlaşmaya katkıda bulunacağına inanıyoruz" dedi.

Türkiye Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Yahya Özen ise, Türk Filmleri Haftası'nın "Bal" filmi ile başladığını ve hafta içerisinde her gün bir film olmak üzere toplam 8 filmin gösterileceğini söyledi. Özen, "Bu haftamız, Mısır'da gerçekleştirilen ilk büyük kültür faaliyetimizdir. Bunun dışında Türkiye'yi burada tanıtma konusundaki reklam ve faaliyetlerimiz devam etmektedir. Bugün de görüldüğü gibi Mısır ve Türk büyük bir izleyici kitlesi bulunmaktadır. Salon tamamen dolu" diye konuştu.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir