19 Ağustos 2004 14:45

Müzik Bir Daha Sustu

Cazcı Kardeşler'in bestecisi Elmer Bernstein öldü

Uzay Yolu serisinin müziklerini besteleyen Jerry Goldsmith'in ardından Hollywood'ta müzik bir kez daha sustu. Cazcı Kardeşler'den Fahrenheit 9/11'e, iki yüzden fazla filmin müziklerini bestelemiş olan Elmer Bernstein, 82 yaşında Kaliforniya'da hayatını kaybetti. 1922'de Amerika'da dünyaya gelen besteci daha müzik eğitimine yeni başladığı yıllarda televizyon dizileri ve belgeseller için müzikler yapmaya başlamıştı. Defalarca Oscar adayı olan Bernstein ilk ve tek Oscar ödülünü 1967'de müzikal komedi Thorughly Modern Millie ile kazandı. Beste yaptığı filmlerin hemen hemen hepsi birçok ödül alan müzisyenin çalıştığı filmlerden bazıları; On Emir, Alkatraz Kuşçusu, Bülbülü Öldürmek, Büyük Kaçış, Vahşi Vahşi Batı, New York Çeteleri, Cennetten Çok Uzakta… Bunların yanı sıra John Malkovich Olmak filmi için Bülbülü Öldürmek'te kullandığı müzikleri de yeniden yorumlamıştı.Sinema filmlerine beste yapmaya başladığı ilk yıllarda daha çok komedi ve westernlerde çalışan Bernstein'ın The Magnificent Seven adlı filme yaptığı müzikler asla unutulmadı ve uzun yıllar başka filmlerde de kullanıldı. En son aynı filmin müziklerinden yine kendi yaptığı uyarlamaları Fahrenheit 9/11'de kullanan bestecinin hayatında belgesellerin her zaman ayrı bir yeri oldu.Cazcı Kardeşler'in de orijinal müziklerini yapan besteci Ray Charles'tan sonra hayatını kaybederek hem filmin ekibini hem de bütün sinema dünyasını yeniden yasa soktu.
Yorumlar
  • ben bu insanları öldü kabul etmiyorum çünkü böylesine değerli insanlar yaptıkları eserlerle anılacaklar ve ebedi olcaklar

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir