4 Mart 2016 02:34

Naciye: bir gerilim filmi

Türk gerilim filmlerini hatırlayalım...

11 Mart'ta Naciye isimli yeni bir Türk filmi giriyor vizyona. Yönetmenin ilk uzun metraj filmi olan Naciye, gerilim türünde bir yapım. Naciye vizyona giriyorken, benzer türde Türk yapımlarını hatırlamak istedik.

Naciye: Başrollerinde Derya Alabora ve Esin Harvey’in rol aldığı filmin yönetmeni Lütfü Emre Çiçek. Gerilim/dram türünde yapımın konusu ise şöyle: Naciye, kendi evi olduğunu düşündüğü bir eve dadanır. Adada olan bu ev Naciye için bir sığınaktır. O evde yaşayan, bebek bekleyen Bengi ve kocasının arası iyi değildir. Naciye ve Bengi hayata tutunmaya çalışırken tanışmış olurlar.

Senarist: Başrollerinde Mustafa Uzunyılmaz, Dilara Büyükbayraktar, Halis Bayraktaroğlu, Asim Tuncay Aynur’un yer aldığı filmin yönetmeni Hulusi Orkun Eser. Bir ilk film daha. Gizem/dram türündeki filmin konusu şöyle: Başarılı bir yazar olan Adem, takip edildiğini farketmesiyle kendisini bir maceranın içinde bulur. Adem’in öğreneceği gerçekler bildiklerinden çok uzaktır. Adem'in üzerine oynanan oyunun gizemini çözmeye çalışacağız.
Münafık: Filmin senarist ve yönetmen koltuğunda Özkan Aksular bulunuyor. Aksular’ın ilk uzun metrajı olan film gerilim türünde. Filmde Levent Sülün, Zeynep Okan, Balım Gaye Bayrak, Özer Arslan, Hakan Salınmış gibi isimler var. Konu ise şöyle: Valeria, 1984’te Sovyetler'de bulunan, parapsikolojik olaylar üzerine inceleme yapan bir labaratuvarda çalışmaktadır. Eski sevgilisi Nazım ise onu esrarengiz bir vakayı araştırması için Türkiye'ye, kendi köyüne davet eder. Valeria gelir ve bir süre sonra sırra kadem basar. Bu esnada Nazife Hanım da felç geçirmiş, Nazım ise delirmiştir. Aradan otuz yıl geçer. Hamile bir kadın olan Ceyda, eşi ve çocuğuyla babaannesinin o dönem terk ettiği bu eski köye gelir.

Av Mevsimi: Usta yönetmen Yavuz Turgul’un filmi. Başrollerde ise usta isimler Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor var. Gerilim/dram/polisiye türü yapımın konusu şöyle: Polis Ferman (Şener Şen), yıllanmış tecrübesi, güçlü sezgileri ve uzman takipçiliğiyle ünlü biridir.. Teşkilatın bir diğer figürü ise “Deli” İdris (Cem Yılmaz)’dir . Bu çılgın ikili, cinayet masasında görevli, baba-oğul kadar yakın iki polistir. Antropoloji mezunu Hasan (Okan Yalabık) ise bu ikiliye yeni katılmış bir çömezdir. Öldürülen genç bir kız, onları Türkiye’nin en varlıklı adamlarından Battal Çolakzade’yle (Çetin Tekindor ve daha birçok farklı adamlarla karşı karşıya bırakacaktır.

Nar: Ümit Ünal’ın filmi. Senaryosu da ona ait. Serra Yılmaz, Erdem Akakçe ve İrem Altuğ başrollerde. Gizem/gerilim türündeki yapımın konusu sırlarını açık edeceğinden kısaca şöyle diyelim: Bir kadının adalet arayışı üzerinden başka hayatlara değmesi ve herkesin sırlarının nar taneleri gibi etrafa saçılması konu alınıyor.

SES: Başarılı yönetmen Ümit Ünal’ın filmi. Senaryo Uygar Şirin’e ait. Başrollerde Mehmet Günsur, Selma Ergeç, Serra Yılmaz var. Gerilim türündeki filmin hikayesinde Derya (Selma Ergeç) bir bankanın çağrı merkezinde çalışan ve annesi (Işık Yenersu) ile birlikte yaşayan genç bir kız. Derya’nın rutin giden hayatı, gaipten duymaya başladığı bir SES’in ortaya çıkması ile altüst olur. Derya’dan patronu Onur’u (Mehmet Günsur) takip etmesini isteyen SES, genç kızın hayatını giderek daha korkunç bir kabusa çevirir.

Gen: Togan Gökbakar’ın ilk uzun metraj denemesi. Gerilim türündeki filmde Doğa Rutkay ve Yurdaer Okur başrollerde. Konu ise şöyle: Psikiyatr Deniz, tepelik tenha bir bölgede bir akıl hastanesine tayin olur. İşe başladığı ilk gün hastalardan birinin intiharına şahit olur. Olayı araştırmak üzere hastaneye gelen polisler, hastanede hava şartları yüzünden misafir olurlar. Dış dünyayla bağlantı tümüyle kopmuştur.

Karanlıktakiler: Ünlü yönetmen Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği film gerilim türünde. Erdem Akakçe ve Meral Çetinkaya’nın başrollerde olduğu film otuzlu yaşlardaki bir adam ile yaşlı annesinin arasındaki saplantılı ilişkiye odaklanıyor.

Mustafa Hakkında Her Şey: Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği film, gizem/dram türünde. Oyuncular Şerif Sezer, Fikret Kuşkan, Başak Köklükaya, Nejat İşler. Hayatı mükemmel gibi görünen Mustafa, karısının ani ölümü sonrası tüm hayatının gizemlerini öğrenmeye başlar.

Beyza’nın Kadınları: Mustafa Altıoklar yönetmenliğindeki film polisiye/gerilim türünde. Kesik beden parçaları bulunur İstanbul’un türlü bölgelerinde ve sanki ilk kez bir seri katil vardır Türkiye’de. Komiser Fatih konuyla ilgilenir. Bir yandan psikiyatr Doruk da konuyla ilgili çalışır. Karısı Beyza ise hafıza kaybı yaşamakta, yaşadıklarını hatırlamamaktadır. Beyza’nın bu kurbanlarla arasında tuhaf bir ilişki olduğu ortaya çıkacaktır. Filmin başrollerinde Demet Evgar, Tamer Karadağlı, Levent Üzümcü gibi isimler var.

MELİS ZARARSIZYorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir