17 Şubat 2011 01:00

Naziler'den 3D tarihini değiştirecek filmler!

Almanya'da tasadüfen bulunan film kareleri, 3D konusundaki tüm bildiklerinizi değiştirecek yeni bilgileri ortaya çıkarttı.

Geçtiğimiz günlerde Almanya'da bulunan birkaç makara film, sinema tarihini değiştirecek bulgulara ulaşılmasını sağladı. Berlin Fedaral Arşivleri'nde bulunan film makaralarında savaş öncesi Nazi dönemine ait 3D (üç boyutlu) filmler bulunuyor!

Milliyet'in haberine göre, 1936 yılında çekilen filmler Philippe Mora tarafından yönetilmiş. 30 dakikalık bu filmler siyah beyaz olmalarına rağmen özel bir prizma yönetimiyle üç boyutlu olarak çekilebilmiş.

Araştırmacalar filmlerin 3D kalitesinin muhteşem olduğunu açıklarken, 2. Dünya Savaşı'nın bitişi sonrası yok edilen filmlerden kaç tanesinin daha 3D olabileceğinin tahmin edilmesinin güç olduğunu da belirtiyor.

Adolf Hitler ve Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'ın film tutkusu tarihçiler tarafından bilinen bir gerçek. Nazi döneminin bu iki yöneticisi sırf propaganda filmi çekmek için özel bir sinema stüdyosu kurmuştu.

FİLMLERİN ÇEKİLİŞ AMACI NEYDİ?
Goebbels'in prodüktörlüğünü yaptığı ve Nazi felsefesini anlatan bilim kurgu filmleri olduğu biliniyor. Araştırmacılar bu 3D filmlerin de propaganda amaçla çekildiğini ve izleyenleri etkileyerek Nazi ideolojisini yaymak için hazırlandığını belirtiyor.

Adolf Hitler, günlük Alman yaşamının kameralarla kaydedilmesi konusunda da çok ısarcıydı ve her fırsatta toplumdan farklı kesimlerdeki insanların yaşamlarını belgesel haline getirtiyordu.

Yorumlar
 • adamlar kafayı daha nasıl iyi bir iş için kullanabilirki??

 • Şayet 2. Dünya savaşını naziler kazansa idi teknolojik gelişmeler şimdikinden çok çok daha ileride olacaktı. Çünkü naziler savaş halinde olduğu için teknolojik vediğer alanlardaki gelişmeleri hep gizlediler ve günyüzüne çıkmadı. savaşı kaybedincede hepsi yok edilmeye çalışıldı. Führerden alınacak dersler vardır bence de birçoğu iyi örnektir.

 • Führerim sen ölmedin ,, kalbimde yaşıyorsun...

 • çılgın naziler herseyi yaptılar her deneyin altından çıktılar elbette buda beklenmeliydi onlardan.

 • manyak bu adamlar yav. bu kafayı iyi bir iş için kullansalarmış einstein filan solda sıfır kalırmış. boşuna dememişler önemli olan niyet diye :)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • 7 Aralık vizyondaki filmler 7 Aralık vizyondaki filmler

  Sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli, 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkanları Şampiyon, Don Kişot'u Öldüren Adam ve Son Çıkış.

 • Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman

  Serdar Akar’ın yönettiği, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik’in başrolü paylaştığı film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Çiçero’nun gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

 • Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

  Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor. Altan Erkekli’nin Mehmet Hoca olarak kamera karşısına geçtiği filmin çekimleri geçen hafta başladı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir