1 Mart 2016 00:08

Neden hala Oscar ödülleri yok?

Akademi bazı oyuncuları görmüyor mu?

88. Oscar töreni de geçtiğimiz akşam sahiplerini buldu. Beş kez adaylığı bulunduğu halde bir türlü en iyi erkek oyuncu ödülünü alamadığı için türlü şakaya maruz kalan Leonardo DiCaprio da sonunda The Revenant’taki başarılı oyunculuğuyla Oscar’a layık görüldü. 1974 doğumlu oyuncu, 90’lı yıllardan beri bu mesleği başarıyla sürdürüyor ve bu filme gelene kadar pek çok filminde ödül almayı hak ettiğini düşünmüştük. DiCaprio gibi başka oyuncular da var elbet, nasıl Oscar almaz dediğimiz muhteşem oyunculardan bazılarını hatırlayalım dedik:


Bill Murray:
Henüz bir kez aday gösterilmiş oyuncu 1950 doğumlu. 70’li yıllardan beri onun muhteşem performanslarına şahit oluyoruz. Tootsie, Ghost Busters, Groundhog Day, Ed Wood, Rushmore, The Royal Tenenbaums, Lost In Translation (Oscar adaylığı), The Drajeeling Limited, Zombieland, Moonrise Kingdom… Saymakla bitmiyor.

Tom Cruise: Üç kez aday gösterildi bu ödüle ünlü oyuncu: Born on the Fourth of July, Jerry Maguire ve Magnolia’daki rolleri ile. Hiçbiri bir başarı getirmediği gibi, peki ya Rain Man, Minority Rport,Top Gun, Vanilla Sky ve nice performansları, diye sormadan edemiyoruz.


Johnny Depp: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, Finding Neverland ve Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street ile Oscar en iyi erkek oyuncu ödülü adaylıkları var sevilen oyuncunun. Fakat henüz Oscar ödülü alamadı. Kaldı ki Akademi Depp’in oyunculuğunu Edward Scissorhands’de, Blow’da, Chocolat’da, The Rum Diary’de ve daha pek çok yapımda es geçti.

Harrison Ford: 1942 doğumlu meşhur ve başarılı oyuncunun nasıl olur da sadece bir Oscar adaylığı olur ve ödülü olmaz? Adaylığı olan film 1985 tarihli Witness. Ya o zamandan sonraki performansları? Working Girl, Regarding Henry, The Mosquito Coast, The Fugitive, 42 ? Şaşkınlıklar içerisindeyiz.

Bette Midler:
1945 doğumlu sanatçı 1979’da çekilen The Rose filmindeki performansıyla Oscar’larda en iyi kadın oyuncu ödülü için yarışmış ama kazanamamıştı. İkinci şans ise 1991 tarihli For The Boys filmiyle oldu ama onda da tutmadı maalesef.Edward Norton: Primal Fear (1996) American History X (1998) Birdman (2014) fimlerinden adaylıkları var ama hala turnayı gözünden vuramadı başarılı oyuncu.

Brad Pitt: Bir Oscar'ı var diyebiliriz aslında ama oyunculuk üzerinden değil. Yapımcısı olduğu 12 Years a Slave filminden ötürü yapım şirketi ödül aldı fakat Pitt'in oyunculuk anlamında aldığı bir Akademi ödülü yok. Adaylıkları ise 12 Monkeys, The Curious Case of Benjamin Button ve Moneyball üzerineydi. Bu yıl aday olan The Big Short filminin de yapımında yer aldı.

Robert Downey JR: Son zamanlarda sıklıkla beyazperdede birbirinden farklı karakterlere bürünen oyuncunun adaylıkları epey eski:Tropic Thunder (2008) ve Chaplin (1992). Akademi hala onu da ödüllendirmedi.

Jim Carrey: Ace Ventura: Pet Detective (1994), The Mask (1994), The Truman Show (1994), Eternal Sunshine of The Spotless Mind (2004), The Cable Guy (1996), Number 23 (2007) ve nice güzel film, fakat Oscar'a bir kez bile aday gösterilmemek? İşte esas bu anlaşılır gibi değil! Gerçi kendisinin umurunda olduğunu hiç sanmıyoruz ve internette mezuniyet konuşmasını aratıp izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Amy Adams: Yine son yılların gözde isimlerinden biri güzel ve başarılı oyuncu. Adaylıkları ise 2005'ten beri süregeliyor aslında: Junebug, Doubt, The Fighter, The Master, American Hustle. Henüz Akademi Amy Adams'ı da mutlu edemedi. Bekleyelim, görelim.MELİS ZARARSIZ

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir