17 Mayıs 2012 00:00

'Nene Hatun'a gerdek engeli

Kadir İnanır, 1970’li yıllarda Nene Hatun’un hayatını anlatan bir filmi ’Gerdek Gecesi’ sahnesi yüzünden Erzurumlu derneklerin ayaklanarak filmin çekimini engellediğini söyledi.

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen ’Uluslararası Dadaş Film Festivali’nin onur konuğu olarak Erzurum’da ödül alan Kadir İnanır, Osmanlı- Rus savaşlarına sahne olan Aziziye Tabyalarını gezdi.

Tabyada bulunan Erzurum’un kadın kahramanı Nene Hatun’un mezarını ziyaret ederek ve dua okuyan Kadir İnanır, 1970’li yıllarda Nene Hatun’un hayatını anlatan bir filmini çekmeye başladıklarını, ancak ’gerdek gecesi’ sahnesi yüzünden Erzurumlu derneklerin ayaklanarak filmin çekimini engellediğini söyledi.

Türk sinemasının usta oyuncusu Kadir İnanır ilk kez geldiği Erzurum’da büyük ilgi gördü. Gittiği yerlerde hayranlarının yoğun ilgisinden zaman zaman polisin devreye girmesi ile rahat nefes alan Kadir İnanır, tarihi mekanlarını gezdi.

93 Harbi olarak anılan 1877 - 1878 Osmanlı- Rus Savaşı sırasında çarpışmalara sahne olan Aziziye Tabyalarına giden Kadir İnanır, 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlu ve 3 aylık kızını evde bırakarak Erzurum’un savunulmasında kahramanca çaba gösteren ve adını tarihe yazdıran Nene Hatun’un mezarını ziyaret etti.

Yıllar önce Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde film çekerken Erzurum’dan iki kez geçtiğini ancak çok istemesine rağmen durup şehri gezemediğini belirten Kadir İnanır, "Dadaş Film festivaline gelince bu hayalimi gerçekleştirdim. Tarihi ve kültürel değerleri büyük olan Erzurum’un her yerini gezmek istiyorum.

Ben Anadolu’nun bütün bölgelerini, içinde yaşayan insanlarını, çoğrafyasını çok seven biriyim. Kendim de Analoluluyum zaten. Hengi toprağa ayağımı basarsam basayım kendimi hiç yabancı hissetmiyorum" dedi.

Yorumlar
  • bu habere bu başlığı ata mynt nekadar beyyinsizsizniz.....

  • değerlerimizin içine ediyorlar

  • işte bizim sinemamız böyle şerefsiz.. tarihi kahramanları gerdekle yatakla küçük düşürmek ancak türk filmlerinde olur..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir