7 Şubat 2018 14:10

Netflix ve BluTv gibi sitelere Rtük'ten darbe!

TBMM’ye sevk edilen yeni torba yasada yeni bir maddeyle Netflix gibi internetten yayın yapan kurumlar engellemelerle karşı karşıya

TBMM’ye sevk edilen yeni torba yasada ilginç bir madde ortaya çıktı. Meclise gönderilen torba kanunun 73. maddesine göre internetten yayın yapan kuruluşlara Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi geliyor. Daha önce böyle bir yetkisi olmayan RTÜK, uygun görmediği dijital servislere erişimi engelleyebilecek. Peki, bu ne demek? Özetle, RTÜK, Netflix’teki bir yapımı kaldırtabilecek, YouTube’da yayınlanmasında sakınca gördüğü videoyu engelleyebilecek, Spotify’daki bir şarkının sözleri sebebiyle o şarkıyı platformdan kaldırtabilecek.

Her sektörü ve her şirketi etkileyecek dijital devrimin ortasındayız. Her şirketin detaylı olarak incelemesi gereken bir başarı hikayesi olan Netflix’ten öğrenecek çok şeyi var. Küçük bir DVD kiralama şirketinin 190 ülkede yayın yapan küresel TV devi haline gelmesi, ülkemizde ve tüm dünyada bu kadar sevilmesi başlı başına incelenmesi gereken bir konu olsa da temel sebep; üretilen içeriklerin kaliteli, özgün ve özgür olması. Dijital platformların en önemli özelliğinin özgürlük olduğunu unutmamak gerekiyor.
Peki, bu denetim neye göre olacak, insanların istediği içeriği izlemek için para vererek üye olduğu bu dijital platformlara RTÜK neye göre ceza kesecek? Netflix, RTÜK’ün yasaklarına, cezalarına, baskıya, sansüre boyun eğer mi, yoksa direnir mi? Ya da Netflix de, diğer bir dev Sony’nin Blade Runner 2049 filmi ülkemizde vizyona gireceği sırada uyguladığı otosansürü kendisine örnek alıp ülkemizde yoluna bu şekilde mi devam eder? Bunları zamanla göreceğiz?
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bayi Toplantısı güldürmeye geliyor Bayi Toplantısı güldürmeye geliyor

   Yılın iddialı komedilerinden 'Bayi Toplantısı' filminin vizyon tarihi belli oldu. Film, 21 Şubat 2020 tarihinden itibaren seyirciyle buluşacak.

  • II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası: Midway II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası: Midway

   Pearl Harbour’dan sonra dünyanın kaderini değiştiren savaş olan Midway’i savaşta çarpışan askerlerin gözünden anlatan Midway, ABD’de vizyona girdiği ilk haftada 17.5 milyon dolar hasılatla gişenin lideri oldu. Midway, ülkemizde ise 29 Kasım’da vizyona giriyor.

  • Bu hafta 8 film vizyona girecek Bu hafta 8 film vizyona girecek

   Bu hafta 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkan yapımları arasında bir kısmı İstanbul'da geçen yeni jenerasyon Charlie'nin Melekleri; Emilia Clarke'ın başrolünde yer aldığı "Bir Şans Daha" ve ödüllü yerli film "Küçük Şeyler" yer alıyor. İyi seyirler!

  • Oscar yarışına rekor katılım Oscar yarışına rekor katılım

   En İyi Uluslararası Film Oscarı için bu yıl 93 ülkeden başvuru yapıldı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir