7 Şubat 2018 14:10

Netflix ve BluTv gibi sitelere Rtük'ten darbe!

TBMM’ye sevk edilen yeni torba yasada yeni bir maddeyle Netflix gibi internetten yayın yapan kurumlar engellemelerle karşı karşıya

TBMM’ye sevk edilen yeni torba yasada ilginç bir madde ortaya çıktı. Meclise gönderilen torba kanunun 73. maddesine göre internetten yayın yapan kuruluşlara Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi geliyor. Daha önce böyle bir yetkisi olmayan RTÜK, uygun görmediği dijital servislere erişimi engelleyebilecek. Peki, bu ne demek? Özetle, RTÜK, Netflix’teki bir yapımı kaldırtabilecek, YouTube’da yayınlanmasında sakınca gördüğü videoyu engelleyebilecek, Spotify’daki bir şarkının sözleri sebebiyle o şarkıyı platformdan kaldırtabilecek.

Her sektörü ve her şirketi etkileyecek dijital devrimin ortasındayız. Her şirketin detaylı olarak incelemesi gereken bir başarı hikayesi olan Netflix’ten öğrenecek çok şeyi var. Küçük bir DVD kiralama şirketinin 190 ülkede yayın yapan küresel TV devi haline gelmesi, ülkemizde ve tüm dünyada bu kadar sevilmesi başlı başına incelenmesi gereken bir konu olsa da temel sebep; üretilen içeriklerin kaliteli, özgün ve özgür olması. Dijital platformların en önemli özelliğinin özgürlük olduğunu unutmamak gerekiyor.
Peki, bu denetim neye göre olacak, insanların istediği içeriği izlemek için para vererek üye olduğu bu dijital platformlara RTÜK neye göre ceza kesecek? Netflix, RTÜK’ün yasaklarına, cezalarına, baskıya, sansüre boyun eğer mi, yoksa direnir mi? Ya da Netflix de, diğer bir dev Sony’nin Blade Runner 2049 filmi ülkemizde vizyona gireceği sırada uyguladığı otosansürü kendisine örnek alıp ülkemizde yoluna bu şekilde mi devam eder? Bunları zamanla göreceğiz?
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

   Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

  • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

   İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

  • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

   Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

  • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

   DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir