26 Mayıs 2010 00:00

New York'ta Türk filmleri

New York'ta "Türk Film Günleri", yönetmen Levent Semerci'nin ''Nefes: Vatan Sağolsun'' adlı filminin gösterimiyle başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği ve TÜRSAK'ın (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı) işbirliğiyle ''Village East'' Sinemasında düzenlenen ve 3 gün sürecek ''Türk Film Günleri''nin açılışına New Yorklu sinemaseverlerin yoğun katılımı oldu.


Açılışa Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve eşi Fügen Tan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar, BM Daimi Temsilci Yardımcısı Elçi-Müsteşar Fazlı Çorman ve eşi New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Nihan Bekar ve Ataşe Tolunay Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, TURSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil katıldı.


Gecede, ''Nefes: Vatan Sağolsun'' filminin yönetmeni Levent Semerci, başrol oyuncusu Mete Horozoğlu, yapımcısı Barış Kaya, yönetmen Tevfik Başer, Güven Kıraç, Burak Kut, "Romantik Komedi" filminin oyuncusu Burcu Kara, Altın Portakallı oyuncu Fadik Sevin Atasoy da yer aldı.


Gösterimde, Yeşilçam'da ''En İyi Film'' ödülü alan ''Nefes: Vatan Sağolsun'' filminin yanı sıra, Yılmaz Erdoğan'ın ''Neşeli Hayat'', Ketche'nin ''Romantik Komedi'', Hüdaverdi Yavuz'un ''Eşrefpaşalılar'' ve Atıf Yılmaz'ın bir Yeşilçam klasiği olan ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' filmi izleyiciyle buluşacak.


New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Nihan Bekar yaptığı açıklamada, Türk Film Günlerini düzenlemekten büyük bir memnuniyet ve gurur duyduklarını, amaçlarının Türk sinemasını hem Amerikalı sinemaseverlerle, hem de New York'ta yaşayan Türk sinemaseverlerle buluşturmak olduğunu söyledi. Özellikle son dönem çekilen Türk filmlerine ağırlık verdiklerini ifade eden Bekar, Türk Film Günlerini New York'ta gelecek yıllarda da düzenlemek istediklerini belirtti.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, ''New York'un bir dünya şehri, bütün milletlerden insanların yaşadığı bir merkez'' olduğunu belirterek, Türk filmlerini uluslararası arenaya çıkartmayı ve Türkiye'yi en iyi şekilde yurt dışında tanıtmayı istediklerini söyledi.


TURSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil yaptığı açıklamada, projenin ana düzenleyicisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğunu, TURSAK'ın da 15 yıldır yurt dışında Türk film haftaları yaptığını, New York'ta bu tür bir organizasyonu ilk kez düzenlediklerini söyledi.

Yorumlar
  • KELEBEK Filmi neden gösterimde yok Vatan sağolsun filminden bin kat daha güzel Yönetmen : Cihan Taşkın KELEBEK Filmi görülmesi gereken harika bir Filmdir....

  • güzel de biraz daha iyiolsaydı

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir