25 Eylül 2009 10:12

Nokta ve Pazar

45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin galipleri belli oldu. İşte tüm dallarda sonuçlar...

En baştan söyleyelim; bu sene farklı bir jüri vardı ve haliyle sonuçlar da farklı oldu. Ceylan, Erdem ve Kaplanoğlu gibi isimlerin tüm ödülleri toplayacağını ve diğer filmlerin "seyirci" kalacağını düşünüyorsanız, en baştan söyleyelim, durum hiç öyle olmadı. Pazar-Bir Ticaret Masalı tüm filmlerin önüne geçti. Derviş Zaim'in sinemamıza "deneyselci" bir soluk getirmesi ise ödül almasını sağladı.Gecede Onur Ödülü'nü ilk alan Kevin Spacey oldu. Konuşması esprili ve cesaret vericiydi. Festivalin konuklarından kült Mickey Rourke da bir ödül aldı. Michael J. Werner, Maximillian Schell ve Marisa Tomei geceden Onur Ödülü ile ayrılan diğer isimler oldular. Ayrıca Adrien Brody de gecikmeli olarak ödülünü aldı.Avrasya Film Festivali'nde; En İyi Yönetmen ödülünü Hirokazu Kore-eda aldı. En İyi Film ödülünü ise Khamsa aldı. Siyad jürisi ödülü ise Üç Maymun'a gitti. Eleştirmenler jürisinin En İyi Film ödülünü ise Derviş Zaim imzalı Nokta kazandı.Netpac ödülünü, daha çok ödül alacak gibi gözüken Sonbahar aldı. Senaryo Geliştirme Ödülü'nü ise Ali Vatansever kazandı.45. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri:Siyad Jüri Özel ÖdülüHayat VarEn İyi Film ÖdülüPazar-Bir Ticaret MasalıEn İyi Yönetmen Ödülü:Derviş Zaim-NoktaDr. Avni Tolunay Yurtiçi Kargo Jüri Özel Ödülü:NoktaDigiturk Behlül Dal En İyi Genç Yetenek Ödülü:Aydın Bulut-Başka Semtin ÇocuklarıEn İyi Erkek Oyuncu Ödülü:Tayanç Ayaydın-Pazar Bir Ticaret MasalıEn İyi Kadın Oyuncu Ödülü:Nurgül Yeşilçay-VicdanEn İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü:Volga Sorgu-Gitmek/Başka Semtin ÇocuklarıEn İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü:Övül Avkıran-Pandora'nın KutusuEn İyi Sanat Yönetmeni Ödülü:Türker İşçi-Başka Semtin ÇocuklarıEn İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü:Zekeriya Kurtuluş-VicdanEn İyi Senaryo Ödülü:Ben Hopkins-PazarEn İyi Ses Tasarımı ve Miksaj:Kostasvi Variopiotis-NoktaEn İyi Kostüm Tasarımı:Zeynep Sırlıkaya-Pazar Bir Ticaret MasalıEn İyi Makyaj ve Saç:Vesey Üsten-VicdanEn İyi Laboratuvar:Fono Film-Gökten 3 Elma Düştü/VicdanEn İyi Kurgu:Mustafa Preşeva-VicdanEn İyi Özel EfektBurak Balkan-3 MaymunEn İyi Müzik:Mazlum Çimen-NoktaEn İyi BelgeselAdakale: Sözlerim ÇokturBelgesel Jüri ÖdülüNefesEn İyi Kısa Film:Gemeinschaft
Yorumlar
  • "bumuymuş" demesinin sebebi ödülü güçümsemesi değilmiş.Ödülün tipiymiş: kendisi "portakal" tarzında bir şey bekliyormuş. ödülü başka bir "şey"e benzetmiş.

  • açıkcası ben 3 maymun filminin almasını bekliyodum pazar şaşırttı beni nurgün yeşilçayın almasınada şaşırmamak lazım oda bizde alışdık artık :)

  • Nurgül Yeşilçay iyi bir oyuncu beğenerek izliyorum oyunculuğunu ama ödülü almak için geldiğinde "bumuymuş" demesini yadırgadım.Ne zamandır bekliyor bu ödülü sanki kendi hiç hevesli değilde onun yerine millet ona ödül vermenin-verememenin telaşına düşmüş yada onca polemiğe başkaları sebep olmuş gibi davranmasını sahici bulmadım.Bal gibide bekliyordu , istiyordu ödülü -her sanatçı almak ister böyle bir ödül eminim -Kasmanın bir anlamı yok.Bütün sanatçılar söylüyor eğer aday olduysanız ödülü almak gibi bir beklenti taşıyorsunuz bunu inkar etmeye gerek yok

  • Vasat geçti Ben Hopkinsin Pazar filmi hollywood starlarına bi selam mı çaktı acaba

  • iyi oldu iyi.:)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir