30 Temmuz 2010 00:00

Nuri Bilge Ceylan'a ''Homeros'' ödülü

Çanakkale Belediyesi'nce bu yıl 47'incisi düzenlenen Uluslararası Troia Film Festivali kapsamında verilen ''Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü''ne, yönetmen Nuri Bilge Ceylan, layık görüldü.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaptığı yazılı açıklamada, ilki 1963 yılında gerçekleştirilen ve 47. yaşına basan festivalin bu yıl, 9 - 13 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını bildirdi.

Festivali, ''Barış, kültürümüz olsun'' temasıyla sürdürdüklerini, bu sloganın özellikle bu yıl daha büyük bir anlam taşıdığını ifade eden Gökhan, Türkiye'de barışın zedelenmesine yönelik bir takım hareketler, olaylar ve bunu körükleyen anlayışlar karşısında, barışın ne kadar önemli olduğunun giderek farkına varıldığını belirtti.

Çanakkale'de barışı korumak üzere gerekli özeni gösterdiklerini, kimseyi ötelemeden, bu kentte yaşayan her canlı ve insanı kardeş bilerek yönetime devam edeceklerini vurgulayan Gökhan, bu titizliklerini festivale yansıtmaya da çalıştıklarını kaydetti.

Gökhan, şunları bildirdi:
''Yöresinin ve ülkenin tanıtımına katkıları ve özellikle barışa yönelik çabaları dolayısıyla bu ödülün Nuri Bilge Ceylan'a verilmesini uygun bulduk. Kendisi 'Üç Maymun' filmiyle Cannes Film Festivali'nde, en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştı. Orada ödülünü alırken güzel bir söz söylemişti. 'Benim yalnız ve güzel, tutku içinde sevdiğim ülkeme' diye bir cümlesi vardı. Bu çok anlamlı ve duygusal bir cümleydi. Dolayısıyla ona bu cümleyle bir kez daha anımsamayı istedik.''

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir