6 Mayıs 2011 00:00

Öğretmenden 'Seks İşçileri' belgeseli

İlköğretim okulunda "Görsel Sanat" dersi veren Sabite Kaya'nın hazırladığı 'Bedensel Ruhlar' belgeselinde, 6 hayat kadınının dramı anlatılıyor.

Seks işçisi kadınların hayatı, İstanbul'da yaşayan bir ilkokul öğretmeninin hazırladığı "Bedensiz Ruhlar" adlı belgesele konu oldu. Filmde, bir anne kızının da aralarında olduğu, Adana ve İstanbul'da çalışan 6 kadının dramı aktarıldı. Aksaray'daki Oruç Reis İlköğretim Okulu'nda 'Görsel Sanat' dersi veren yönetmen Sabite Kaya'nın, kadınların evi ile dış mekanlarda yaptığı çekimler, toplam 2 yıl sürdü. Filmde, daha önce çekilmiş genelev görüntüleri yer aldı. Dipteki kadınların sessiz çığlığı, 2007'de İstanbul'dan bağımsız milletvekili adayı olan eski genelev çalışanı 44 yaşındaki Ayşe Tükrükçü üzerinden aktarıldı. Tükrükçü, yüzünü gizlemeden, nasıl hayat kadını olduğunu, sektörde karşılaştığı tehlikeleri açıklayabilen tek kadındı. Diğerlerinin yüzleri ise mozaiklendi. Kaya, ilk olarak 7 Mayıs'taki İşçi Filmleri Festivali'nde gösterilecek 59 dakikalık belgeselin çok zor koşullarda tamamlandığını söyledi.


Yeşilçam'ın cüretkar kızları..


HAYALLERİ AİLE KURMAK
Film için kadınlarla aylarca vakit geçiren Kaya, çekimler sırasında psikolojisinin bozulduğunu anlattı. Kaya, "Kimi babasının, kimi kocası ya da sevgilisinin zorlamasıyla başlamış. Tecavüz mağduru olanlar da vardı. Ortak özellikleri eğitimsiz ve fakir olmaları. Birilerini mutlu ediyorlar ancak kendileri çok mutsuz. Hiçbiri yaptığı işten memnun değil" diye konuştu. "En büyük hayalleri güzel bir aile kurmak" diyen Kaya, şöyle devam etti: "Etrafımdaki birçok kişi bu projeyi gerçekleştirmemden hoşlanmadı. Ancak cesur bulanlar da oldu. Namus uğruna her gün 3 kadının öldürüldüğü bu ülkede, fuhuş sektöründeki kadınların gölge hayatlarını hep merak ettiğim için bu filmi çekmeye karar verdim."

ANNE İLE KIZININ ACI KADERİ
Ayşe Tükrükçü (44): 9 yaşında amcasının tecavüzüne uğradı. İki kez evlendi. Adana, Ereğli ve Konya'da 2.5 yıl genelevde çalıştı. 1993'ten beri ise başka işlerle uğraşıyor. Rüya (25): Resmi evliliğinden olan iki çocuğu var. Babasının baskısıyla seks işçisi olan annesinin yanında olabilmek için hayat kadınlığına başladı. Hâlâ annesiyle birlikte çalışıyor. Özlem (35): Aile içi şiddet nedeniyle evden kaçan Özlem, sevgili kurbanı. Defalarca bırakmak istemesine rağmen, uyuşturucu kullanan erkek arkadaşının şiddetine maruz kaldı. 3 çocuğu oldu. Evlatlık verdi.


YEŞİLÇAM'DA SON 25 YILA DAMGASINI VURAN EROTİK SAHNELER

Yorumlar
  • sivil toplum örgütleri ve devlet kurumları bu soruna mutlaka el atmalıdır. ama korkarım "erkeklerin ihtiyacını nasıl karşılayacaklarını" dert edinen ve bu yönde çalışanları şeriat yandaşlığı ile suçlayanlar peydah olacaktır.

  • bravo sayın öğretmenim,eline ve yüreğine sağlık,değme babayiğitlerin cesaret edemeyeceği bir şey yapmışsın,yok sayılanların,var olduklarını,üstelikte içimizden birileri olduğunu göstermişsin..saygılarımla..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir