25 Eylül 2009 10:12

Okur-Yazar Projesi

Yeni projemize Nuri Bilge Ceylan'ın yeni filmi Üç Maymun ile başladık. Yazılarınızı bekliyoruz!

Son aylarda sitemize gelen yazıların artması üzerine "Okur-Yazar" projesini geliştirdiğimizi daha önce duyurmuştuk. Bu bölüm için sizden pek çok elektronik posta ve yorum aldık ve beklenen seçmelere Ekim ayında Nuri Bilge Ceylan'ın yeni filmi Üç Maymun ile başlama kararı aldık. (Eğer yaşadığınız bölgeye Üç Maymun gelmiyorsa moralinizi bozmayın, önümüzdeki aylarda mutlaka yakalayacağınız filmler olacaktır!)24 Ekim'de vizyona girecek olan Üç Maymun hakkında 27 Ekim pazartesi öğlen 12:00'a kadar elimize ulaşan eleştiri yazılarından bir tanesini aynı gün sitemizde online yapacağız. Üç günlük bir süre az gibi gözükebilir ama bir filmi izlemek ve yazmak için yeterli bir süre. Unutmayın, eleştirmenler hızlı olmak zorunda! Detaylar ise aşağıda:1. Seçilen yazıya tüm Beyazperde eleştirmenlerine ödenen telif ödenecektir.2. Yazılar bir A4 sayfasını-kesinlikle-geçmeyecek, "Times New Roman-12" formatında yazılacaktır.3. Başlık konusunda bir kısıtlama yoktur.4. Yazılarda doğru Türkçe, içerik bütünlüğü ve yaratıcı bir eleştirel yaklaşım aranacaktır. Edebi denemeler ve hikayeler kabul edilmeyecektir. Klasik ama kendini okutan, filme yaklaşımı dikkat çeken yazılar öne çıkacaktır. Hakaret ve küfür içeren yazılar elenecektir.5. Herkes sadece tek yazıyla katılacaktır. 6. Seçilen yazı Sinemasal bölümünde yayımlanacaktır.7. Yazarların elektronik posta ile başvurması, ismini, yaşını, eğitim ve/ya iş durumunu ve iletişim numaralarını belirtmesi gerekmektedir.8. Yazılar 24 Ekim-27 Ekim (öğlen 12) arasında yollanacaktır.Her ay yazı seçimini bir Beyazperde eleştirmeni gerçekleştirecek. Bu ay sitemizin Türk filmleri uzmanı, sektörün aranılan kurgucularından biri olan Ali Ercivan gerçekleştirecek. Yazılarınızı 24-27 Ekim tarihleri arasında Ali Ercivan'a (walkabout_ist@yahoo.com) ve Serdar Kökçeoğlu'na (serdar@beyazperde.com) yollayın. Yazıları her iki adrese de yollamayı unutmayın. Başarılar :)
Yorumlar
 • filmi izlemedim henüz ama fikir mükemmel teşekkürler

 • Bir hataya dikkatinizi çekmek istiyorum sayın site yöneticileri. Bu konu ile ilgili 4. maddede belirttiğiniz üzere " Doğru Türkçe " isteğinize atıfta bulunmak istiyorum. 6. Maddede belirtmiş olduğunuz " Seçilen yazı Sinemasal bölümünde yayımlanacaktır. " cümlesindeki yayımlanacaktır sözcüğünü hatalı kullanmışsınız. Bildiğiniz üzere yayım, anlamı itibari ile bir nevi dağıtım eylemini çağrıştırmaktadır ve kökü yay- dır. Yayın ise aynı kökten gelme fakat yayın sözcüğünde dağıtım anlamı değil yazı, dökümanlar, sözler, şiirler vb. gibi unsurların göz önüne çıkartılması anlamını taşır.Bknz: http://tdkterim.gov.tr/seslisozluk/?kategori=yazimay&kelimesec=069761Bknz: http://tdkterim.gov.tr/seslisozluk/?kategori=yazimay&kelimesec=069774Saygılarımla.

 • çok güzel bi düşünceyazmayı çok isterim ve yaratıcılık konusunda kendime güvenirim..ama öncesinde birkaç film eleştirmeninin yazısını okumak gerekir en azında kendi açımdan,bilgi almak lazım nasıl yazıldığı konusunda..

 • çok iyi bi fikir.sadece başlangıç için Nuri Bilge Ceylan iyi bi fikir değil.iklimler filminden kalma bi hayal kırıklığım var da...

 • valla filmi daha izlemedim ama proje mükkemmel olmuş teşekkürler...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

  Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

 • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

  2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

 • Dakota Johnson festivale damga vurdu Dakota Johnson festivale damga vurdu

  Marakeş Film Festivali’nin jürisinde yer alan genç oyuncu Dakota Johnson güzelliğiyle festivale damga vurdu.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir