27 Ağustos 2015 15:06

Olay film ''Muhammed'' vizyona giriyor

30 milyon dolarlık bütçesiyle son zamanların en çok konuşulan filmlerinden olan ''Muhammed'' filmi vizyona giriyor. Tartışmalara yol açan Muhammed filmi Çağrı filminden sonra çekilen kaliteli bir film olarak gösteriliyor.

İranlı yönetmen Mecid Mecidi'nin tartışmalara yol açan filmi ''Muhammed'' vizyona giriyor. 30 milyon dolarlık bütçesiyle animasyon ve aksiyon sahnelerini de bünyesinde barındıran ''Muhammed'' filmi nde Hz. Muhammed arkadan görülüyor. 'Çağrı' filminden sonra ortaya konan kaliteli bir yapım olarak değerlendirilen Ebrehe Ordusu ve Fil hadisesiyle başlayan filmde, yürüyen bulut olayının da yer aldığı belirtilirken, yönetmen Mecidi'nin ‘Cennetin Çocukları’ adlı filmi 1997’de En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilmişti. Filmin Cannes Film Festivali kopyasını izleyenlerden biri olan yazar İhsan Kabil, genel itibariyle ağır bir gidişata sahip olan filmde animasyon ve aksiyon sahnelerinin yer aldığını söyledi. Kabil, 30 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen filmi, ilgili, ilgisiz her kesimin izleyebilebileceğini söyleyerek, şunları aktardı: "Mecid Mecidi, 'Çağrı' filminden sonra gönül rahatlığıyla 'olmuş', diyebileceğimiz bir film ortaya koymuş. Sosyal panaromayı çok iyi vermiş. Filmde, batı dünyası ve izleyicisini çekecek unsurlar da mevcut. Mecidi'nin filmlerinin genelinde yer alan melodramatik unsurları, bu filmde de görüyoruz. Cesaretli bir film ortaya koymuş. Mecidi, göze alan bir yönetmen." Ünlü yönetmen Mecidi'nin filmi, birebir ayetlerden hareket ederek çektiğini vurgulayan Kabil, "Hz. Peygamber'e dair başka çalışmaların yapılabileceğinin delili bir film" ifadelerini kullandı. Yazar Kabil, filmin Ebrehe Ordusu ve Fil hadisesiyle başladığını belirterek, yürüyen bulut olayının da filmde yer aldığını dile getirdi. Filmde, İran ve batı müzikleriyle Salavat'ın arya şeklindeki düzenlemesinin de yer aldığını kaydeden Kabil, "Milyoner filminin müziklerini yapan Hintli A. R. Rahman, filmden hemen önce Müslüman olmuş" dedi. İhsan Kabil, filmde, Hz. Muhammed'in arkadan görüldüğünü belirterek, "Çekimleri oldukça iyiydi. Gece çekimleri hoş. Kabe'nin görüntüsü güzel" diye konuştu. Sanatseverlerin merakla beklediği filmin yanı sıra 5,5 saatlik bir dizi versiyonunun da olacağını aktaran Kabil, filmin çocuk sineması olmadığına vurgu yaptı.

Mecid Mecidi kimdir?
Uluslararası film eleştirmenlerinin beğenisini kazanan İranlı yönetmen, film yapımcısı ve senarist. Majidi'nin filmleri birçok tema ve türler üzerinde durmaktadır ve birçok uluslararası ödül kazanmıştır. İranlı orta sınıf bir ailede Tahran'da doğdu ve büyüdü. 14 yaşında amatör tiyatro gruplarında oyunculuğa başladı. Daha sonra Tahran'da Dramatik Sanatlar Enstitüsü'nde eğitim gördü.
1979'daki İran Devrimi'nden sonra sinemaya duyduğu ilgi onu en önemli film, 1985 yılında Mohsen Makhmalbaf'ın Boykot adlı filmiyle ortaya çıktı. 1998 yılında Majidi, En İyi Yabancı Film dalında Cennetin Çocukları adlı filmi yönetti ve Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. 2008 yılında Majidi'nin en beğenilen filmi olan Serçelerin Şarkısı Hindistan Visakhapatnam Uluslararası Film Festivali'nin açılış filmi oldu. Majid Majidi Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatlarına hazırlık olarak Pekin şehrini tanıtmak için bir belgesel film hazırladı. Majidi Pekin hükümeti tarafından davet edilen beş uluslararası film yönetmenlerinden biriydi. Majidi dini ve siyasi bakış açıları ve siyaset açısından çok muhafazakâr olan İran İslam Cumhuriyeti'nin kendi filmlerini yapmak için ona kaynaklar kazandırmıştır. Majidi İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın değişik karikatürlerinin yayınlandığı Danimarka'da bu durumu protesto etmek için Danimarka film festivalininden çekilmiştir.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir