17 Ekim 2003 14:50

Ölülere Gün Doğdu!

George Romero'nun ünlü Zombie Üçlemesi'nin ikinci ayağı olan Dawn Of The Dead'in (Ölülerin Şafağı) yeniden çevrileceği yönünde haberler; uzun bir süredir ortalıkta dolaşmasına rağmen, dedikodu olup olmadığı yönünde somut bir açıklama bulunmuyordu. Projeyle ilgili yeni bir haber, hayata geçmesi yönünde ilk adımı atıyor. Reklam filmleriyle adını duyran Zack Synder yeniden yapımın yönetmenliğini üstleniyor. Senaryodan sorumlu kişi ise James GunnÜçlemenin ilk filmi olan 68 tarihli Night Of The Living Dead (Yaşayan Ölülerin Gecesi), korku sinemasının en önemli yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Film, siyah beyaz, etkileyici bir Zombie filmi olmasının yanı sıra; politik göndermeleriyle de dikkat çekiyordu. İkinci film olan Dawn Of The Dead ise, bazı sinema yazarlarına göre ilk filmi bile aşan, son derece önemli bir filmdi. Bir alışveriş merkezini kendisine mekan olarak seçen Romero, etkili bir tüketim toplumu eleştirisi yapıyordu. Üçlemenin üçüncü filmi Day Of The Dead (Ölülerin Günü) ise öncekilerin gerisine düşen ortalama bir korku filmi.Night Of The Dead'in yeniden yapımının, orijinalinin yanına bile yaklaşamadığını hatırlatarak, Dawn OF The Dead için Synder'in işinin çok zor olduğunu belirtmek gerekiyor. Yeniden yapımın orijinal filmin hayranlarını tavlayabilmesi pek mümkün görünmüyor. Her yeniden yapım, Hollywood'un yeni fikirler bulma konusunda ne kadar büyük bir sorun yaşadığının göstergesi gibi adeta.
Yorumlar
 • sinema tarihinin en kötü filmlerini oluşturmada saygın bir yeri olan ama bir o kadar da en çok fanatiği bulunan Zombi filmleri bence yeni versiyonlarıyla hiç o 80'li yıllardaki Zombi filmlerinin tadlarını vermiyor..kısıtlı ekonomileriyle yarattıkları mekanik olsun, sade veya aşırı makyajlı Zombilerinin yerini ne yazık ki şimdinin dıgıtal zombileri hiç tutmuyor..eğer illaki bir Zombi filmi çekiceklerse başka bir isimle tekrar çeksinler..herzaman söylediğim gibi sadece ticari kaygı güden bu filmler yeni çevrilecek bir filme saygı niteliği taşıyorsa afişinde o filmden esinlenilmiştir yada benzeri bir ibare koyarlar..ama aynı isimle tekrar filmleri bence sadece ticari kaygıdan oluşuyor..eski filmlere biraz saygıları olması gerektiğini düşünüyorum ..

 • hollywood'unartık kangrenleşen bir sorunu bu tekrar ve devam filmleri. orjinalliği yakalamaları gerek diye düşünüyorum. ama bir bakıma bu filmin tekrar çekimi, romero filmlerini izleme imkanı bulamayan günümüz gençliği için büyük bir şans. ama romero'nun yakaladığı derinliğe ulaşmaları gerekir

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

 • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

  Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

 • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

  2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir