15 Mart 2016 14:13

Örümcek Adam'ın kostüm tarihi

İşte size, her yeni filmle birlikte farklılık gösteren Örümcek Adam'ın kostüm galerisi…

Geçtiğimiz hafta yayınlanan Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı fragmanında uzun bir aradan sonra yeniden karşımıza çıkan popüler çizgi roman kahramanı Örümcek Adam'ın kostüm tasarımı özellikle sosyal medyada çok konuşuldu. Yeni Örümcek Adam'ın kostümünü beğenenlerin sayısı kadar beğenmeyenlerin de sayısı oldukça fazlaydı.

Biz de kostüm tartışması üzerinden sevilen kahramanın sinema filmlerinde giydiği tüm kostümleri hatırlayıp, hangisi iyiymiş hangisi kötüymüş diye bir masaya yatıralım istedik.

İşte size, her yeni filmle birlikte farklılık gösteren Örümcek Adam'ın kostüm galerisi…Üç Dev Adam
Galerinin ilk Örümcek Adam kostümü bir Türk filmine ait. Yönetmenliğini Fikret Uçak'ın yaptığı 1973 yapımı Üç Dev Adam'da Örümcek Adam karşımıza bir kötü adam olarak çıkar. Popüler çizgi romanların serbest bir uyarlaması olarak nitelendirilebilecek olan Üç Dev Adam'daki Örümcek Adam karakteri, Kaptan Amerika ve Meksikalı süper kahraman Santos'un karşısına çıkan ve onları yenmeye çalışan bir düşman olarak tasvir edilir. Kostümüne bakacak olursak bir süper kahramandan daha çok bir hayduta benzeyen ve orijinalindeki mavi renklerinden arındırılmış bir Örümcek Adam var karşımızda. Bu özensizliğin prodüksiyona dair sektörel imkansızlıklardan kaynaklandığını bildiğimiz için, Üç Dev Adam'daki Örümcek Adam'ın en azından bu listeyi sıradışı hale getirdiğini söylebiliriz.Spiderman (2002 - 2007)
Yönetmenliğini Sam Raimi'nin üstlendiği ve ilk büyük bütçeli Örümcek Adam film serisi olma özelliğini taşıyan üçlemenin başrolünde, yaşı biraz büyük olsa da Tobey Maguire yer alıyordu. Maguire'ın giydiği Örümcek Adam kostümü, sinema ve televizyon uyarlamaları içerisinde o güne dek tasarlanmış en gerçekçi çalışmaydı. Raimi, çizgi roman sayfalarından bildiğimiz ve tanıdığımız Örümcek Adam'ın klasik görünümünü bire bir beyaz perdeye taşımıştı ve yönetmenin bu çalışması oldukça başarılı bulunmuştu.Güreşçi Spiderman kostümü (2002)
Sam Raimi'nin Örümcek Adam üçlemesindeki ilk filmde Peter Parker'ın Örümcek Adam'a dönüşme sürecinde karşımıza çıkan bu güreşçi Örümcek Adam kostümü, eşofmandan bozma bir şekilde tasarlandığı için karakterin sadece kimliğini gizlemek için kullanmaya çalıştığı bir kamuflaj görevi görüyordu. Ayrıca Peter Parker'ın klasik Örümcek Adam kostümünü aniden üretmiş olmasındaki inandırıcılık sorununu da çözüyor ve adeta ana kostüm öncesi bir geçiş kostümü olarak seyircinin gözünde hikayeyi daha inanılır kılıyordu.Siyah Spiderman kostümü (2007)
Örümcek Adam çizgi romanlarının ünlü kahramanı Venom'dan haberi olanlar Siyah Örümcek Adam'ın hikayesini de iyi bilirler. Uzaydan gelen bir siyah maddenin etkisiyle Örümcek Adam'ın sadece kostümü değil karakteri de değişir ve ruhu da karanlık bir hal almaya başlar. İlk Örümcek Adam üçlemesinin 2007 yılında çekilen son filminde karşımıza çıkan Siyah Örümcek Adam kostümü, oldukça karizmatik dursa ve pek çok çizgi roman hayranı tarafından çok sevilse de Örümcek Adam'ı tanıdığımız ve bildiğimiz haliyle mütevazi bir kahraman olmaktan çok uzaklaştırdığı için eleştirilebilir.The Amazing Spiderman (2012 - 2014)
Sam Raimi'nin Örümcek Adam filmleri üçlemesinin son filminin gerek seyirciler gerekse eleştirmenler tarafından çok da beğenilmemesinden sonra yepyeni bir Örümcek Adam film serisi kurgulayarak hikayeyi en baştan anlatmaya karak veren Sony Pictures yapım şirketi, projenin başına Marc Webb'i getirmiş ve Örümcek Adam olarak da Andrew Garfield'ı seçmişti. Klasik Örümcek Adam kostümünün küçük dokunuşlarla revize edilerek karşımıza çıktığı yeni kostümün göğüs kısmında ve sırtında yer alan Örümcek Adam logosu daha büyük kullanılmış ve Örümcek Adam maskesinin göz yuvaları daha da genişletilmişti.Yüzde yüz Marvel kahramanı Spiderman (2016)
Son olarak, mayıs ayında vizyona girecek olan Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminin fragmanında karşımıza çıkan Örümcek Adam kostümü içinse çizgi roman hayranlarının rahatlıkla anımsayabileceği Tony Stark'ın tasarımı olan nano teknoloji ürünü Örümcek Adam kostümü tercih edilmişti. Peter Parker'ın yüz ifadelerini algılayabilen ve istendiği takdirde kendi kendine vücudu kaplayabilen bu yeni kostümün Marvel filmlerindeki yeni hikaye akışı düşünüldüğünde, karaktere şimdiye kadar en çok yakışan kostüm olduğunu söylemek mümkün.

BURAK KAPLAN

SPIDER MAN vs GREEN LANTERNYorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir