25 Eylül 2009 10:12

Oscar Avrupa'yı Seviyor!

En önemli ödüller Amerika'da kaldı. Ama pek çok ödül de Avrupa'ya gitti...

80. Oscar ödül töreni önceki yıllara göre daha sadeydi. Sıradışı giysiler, çarpıcı açıklamalar ve görkemli gösteriler yoktu. Oscar'a özgü bir mizah duygusu geceye hakimdi. Hatta senaristlerin grevi bile gecenin ilgi odağında değildi. Gözler belki de ilk defa tam anlamıyla ödüllerdeydi çünkü her dalda iyilerin çokluğu göze çarpıyordu. Sonuçlarda ise Avrupalı sinemacıların ön plana çıktığu görüldü. Bu durum ise kazananlar için bile şaşırtıcıydı. Fransız oyuncu Marion Cotillard En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alırken heyecanlıydı. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü de, yine "uzaklardan" Daniel Day-Lewis kazandı. Usta aktör Javier Bardem de Avrupa'nın sesini Oscar gecesi duyuranlar arasındaydı.Belki de Oscar ilk defa Avrupa sinemasını geniş bir şekilde kucakladı. Ama bir de gecenin gerçek galibi vardı. Coen kardeşler, yönetmen ve film ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu.
Yorumlar
 • Akademinin politika yaptığı düşüncesine katılmıyorum, benim savunduğum fikir, yine tekrarlayan belirtiyorum ayrım yoktur, bir çok zaman oscar ödülleri tartışma yaratmıştır veriliş sebebinden dolayı ama zevkler tartışılmaz. Haberde oscar ödülleri ilk kez bu kadar çok avrupa kıtasına gitti diyor vurgulanan bu fakat yorumu yanlış anlayıp, vay efendim akademi üyeleri politikayı bırakmış, yok amerika tek taraflı ödül dağıtıyormuş gibi düşüncelere katılmıyorum, sizin bir belgeniz var mı da bu şekilde görüş belirtip insanları yanıltıyorsunuz?

 • tarafsızlığın sembolü oscar oldu.Avrupa sinema sektöründe dev bir üretime geçiyor ,işte kanıtı.

 • En iyi kadın oyuncunun bir Fransıza,en iyi yardımcı erkek oyuncunun da bir İspanyol'a gittiğine görünce akademinin artık politika yapmayı bıraktığını düşünüyorum.Bu da çok iyi birşey tabii.zaten adayların belirlendiği günden de belliydi akademinin bu liberal duruşu.

 • Arkadaşlar Oscar ilk defa bir yıl Avrupalı sinemacılara bu kadar fazla ödül verdi. Haberde bu gerçek ön plana çıkarılıyor. Amerika'da çalışan Avrupalı sinemacıların artışına, önemli projelerde etkin rol almasına ve hatta Oscar'da bile öne çıkışına işaret ediyor. Yoksa tabii ki bir ayrım yok ama bu durum Oscar'ın son yıllardaki ilerici tavrına yeni bir örnek. Bu nedenle haber konusu olabilir.

 • Aslında bende oscar ile Avrupa sineması diye ayrım olması durumunu göremiyorum.İşte oscar anlamsızdır,sadece Hollywood filmlerine verilir,yanlı bir taraf tutar,Avrupa filmleri daha sanatsaldır gibi düşüncelere katılmıyorum.Bir çok eleştirmen Avrupa sineması ve Oscarı kıyaslar.Ben buna ve Oscarı Avrupa kökenli kişiler kazandı,neticede Avrupa kazandı düşüncesine katılmıyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

  Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

 • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

  İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

 • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

 • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

  Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir