13 Mayıs 2003 23:41

Oscar Gecesinin En Renkli Konuğu, Muhalif Sinemacı Michael Moore Oldu

Aptal Beyaz Adamlar kitabının yazarı ve muhalif sinemacı Michael Moore, 2003 Oscar gecesinin en renkli konuğu ünvanını kimseye kaptırmadı ve yine kendinden söz ettirmeyi bildi.Benim Cici Silahım ile En İyi Belgesel Oscarı'nı eve götüren Moore, teşekkür konuşmasında ABD hükümetinin dış politikasını sert bir şekilde eleştirmekten kendini alamadı. Moore'un konuşması aynı anda hem ıslık ve yuhalamalar, hem de alkışlar arasında devam etti. Irak savaşının yersizliğine ve Filistin sorununa da "dokunduran" Moore'un konuşması, birçoklarına göre Akademi Ödülleri sırasında yapılmış en tartışmalı hitaptı.Moore'un, sahne arkasında gazetecilerle söyleşirken de yumuşamaması ve sözlerinin arkasında durması dikkat çekiciydi. Oscar törenine iştirak etmesinin, kişiliğinden ödün vermesini gerektirmediği belirten usta belgeselci, gazetecilere şunları söyledi:"Ben bir Amerikalıyım ve Kodak Theatre'ın [Oscar gecesinin düzenlendiği mekan] kapısından girdiğinizde vatandaşlığınızı geride bırakmazsınız. Bu ülkeyle ilgili en mükemmel şey, düşüncelerinizi özgürce söylemenizdir. Ben de öyle yaptım."Saddam Hüseyin'in Amerikalılar için bir tehdit olduğu iddiasının kurmacadan ibaret olduğunu belirten Moore, ABD'nin Irak'ta bulunmasının ardındaki sebebin, dünyanın en büyük ikinci petrol rezervlerine sahip çıkma isteği olduğunu savundu.Aptal Beyaz Adamlar kitabında Bush ve onunla birlikte tartışmalı bir şekilde ülkede gücü elinde bulunduran neo-muhafazakar ekibi tiye alan Moore; bol ödüllü belgeseli Benim Cici Silahım'la da, ABD'deki silah tutkusu ve şiddet kültürünü büyüteç altına almıştı.
Yorumlar
  • Tanıdıkça daha çok seviyorum bu adamı :))))

  • Moore'un ilk filmi KANADA SALAMI'da baştan sona amerikan sistemini eleştiriyordu..hem inanılmaz komik hemde amerika üstünde biraz daha düşünmemizi gerektiriyordu..hedefte yine amerikan başkanı var anlıyacağınız.. seyretmeyenlere mutlaka öneririm..hem gülmek hemde amerikanın aslında ne kadar güçlü ve aciz olduğunu anlamamız için birebir..

  • hey jocy dun tekrardan konusmasini izledim ve sahnede yuhalayanlar arasindan ben affleck'i gormedim gercekten boyle bir sey varmi ?ben onun savas yanlisi oldugunu dusemiyorum Bu arada bildigim kadariyla eminem savası protesto ettigi icin gelmemezlik yapmadi akademi ona toren esnasinda duzgun sarki soylemesini konusunda uyardigi icin gelmedi yaklasik 3-4 hafta onceden gelmeyecegini belirtmisti

  • moore'un konuşmasında yuhlayanlar hollywood'un önde gelenleri değil mi??? hepsine yazıklar olsun..hepsine..Moore gerçekten büyük bir erdemlilik göstererek resmen filminden sonra konuşmalarıylada amerika'ya ikinci bir tokat indirdi..bir helalde benden..alkışlarım Moore'a...

  • HELAAAAAAAAAAAAAAAL!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir