19 Ocak 2016 01:55

Oscar Ödülleri'ne 'ırkçılık' tepkileri büyüyor!

Ana kategorilerde adayların tümünün beyaz olmasına karşı sesler yükselmeye başladı.

2016 Oscar’ları , adayların açıklanmasından kısa bir süre sonra, sürpriz adaylar olsun, Leonardo DiCaprio’nun bu kez ödülü alıp alamayacağı konusu olsun, oldukça hararetli bir başlangıç yaptı diyebiliriz. Geçen hafta gündeme gelmeye başlayan, Oscar adaylarında “Lack of diversity” yani “ Çeşitlilik olmaması” iddiaları her gün daha çok tepki almaya başladı.

Hollywood’da oldukça ses getiren bu durum artık ünlü kişilerin resmi tepkileriyle iyice pik yapmış durumda. “Straight Outta Compton” filminin yapımcısı Will Packer, sosyal medya hesaplarından, bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. 2015 yılında sayısız film çekildiğini ve birçok ırktan, renkten, kültürden insanın çok iyi işler çıkardığını, fakat Oscar’a layık görülmediğini söyleyen Packer, bu seneki adayları da tebrik etmeyi ihmal etmedi.


Şimdiden büyük isimlerden Oscar’ı boykot etmek amacıyla, törene katılmayacağını açıklayanlar oldu. Ünlü yönetmen Spike Lee, törene katılmayacağını açıklayan isimlerden biri. Lee, sosyal medya hesabından “2 senede, 40 beyaz aktör! Ne yani biz rol yapamıyor muyuz?” şeklinde tepkisini dile getirdi. Törene katılmayacağını açıklayan bir diğer isim, ünlü oyuncu ve Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith oldu. Kendisi de sosyal medya hesabına “ Oscar törenlerinde siyahi insanlar her zaman vardı ama genellikle ödülü vermek için ya da eğlendirmek için. Sanata dair başarılarımız için takdir görmüyoruz” yazarak törene katılmayacağını bildirdi.


Tepkiler giderek büyürken, 2016 Oscar Ödülleri de giderek yaklaşıyor. Afrikan – American Film Association’ın başkanı Gil Robertson “Şu noktoda herhangi bir şeyi boykot etmek bir hata olur. Siyahi toplumun, Oscar’a aday olmanın hangi ırktan olursa olsun, herkes için çok önemli bir şey olduğunu anlaması gerekiyor. Cheryl Boone Isaac’ın liderliğinde, Akademi gerçek hayata adım adım daha çok yaklaşmakta. Değişim zaman alır!” şeklinde bir demeç verdi. Olayların nereye varacağını, önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Oscar töreni 28 Şubat’ta gerçekleşecek ve sunuculuğunu Chris Rock yapacak.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir