26 Şubat 2013 01:00

Oscar ödüllü filmin ilginç yazarı

Oscar ödül töreninde Ang Lee'ye en iyi yönetmen ödülü kazandıran Life of Pi (Pi'nin Yaşamı), yazarı, konusu ve kahramanları açısından kültürel çeşitlilik sunuyor.

Kanadalı bir yazara ait olan ve Tayvanlı bir yönetmen tarafından sinema perdesine aktarılan hikayenin kahramanları ise Hint yarımadasına ait.

Dünyanın en prestijli ödül töreni Oscar Akademi Ödülleri jürisi tarafından 4 ayrı dalda birincilik alan ve gecenin en çok ödül toplayan filmi Life of Pi, hikayesi, yazarı, konusu ve onu sinemaya uyarlayan yönetmeni açısından tam bir kültürel çeşitlilik arz ediyor.

Life of Pi kitabının yazarı Yann Martel, Fransız kökenli bir Kanadalı ailenin İspanya'daki diplomatik görevleri sırasında dünyaya gelmiş. İspanya'da doğmasına karşın, çocukluğunda Kosta Rika, Fransa ve Meksika gibi farklı ülkelerde yaşayan ve eğitim alan Martel, lise eğitimini ise Kanada'da Trinity College School isimli bir yatılı okulda tamamladı.

Life of Pi'nin yazarı Yann Martel, bir internet sayfasında yayımlanan biyografisinde paylaşılan bilgilere göre, hikayesini yazdığı Hindistan'da cami, kilise, tapınak ve hayvanat bahçelerini gezmeye 13 ayını verirken, deniz kazaları ile ilgili hikayeleri ve dini kaynakları okumak için iki yılını ayırmış. Ontario'da Felsefe Bilimleri okuyan yazar, İran ve Türkiye'de de bir dönem yaşamış. Birçok ödüle sahip 50 yaşındaki yazarın ana dilinin Fransızca olmasına karşın hikayelerini İngilizce yazdığı biliniyor.
AAPi'nin Yaşamı'nın fragmanı için tıklayın

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir