26 Ocak 2012 01:00

Oscar ödüllü yönetmen, Fransız madalyasını iade etti

Oscar ödüllü Azeri yönetmen Rüstem İbrahimbeyov, Fransa'da Ermeni iddialarını kabul etmeyenlere ceza verilmesini ön gören yasa dolayısı ile Fransız madalyasını iade ettiğini açıkladı.

İbrahimbeyov ayrıca Azerbaycan-Fransa Kültürel İlişkiler Derneği başkanlığından da istifa ettiğini duyurdu.

Fransa'da sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlere hapis ve para cezası öngören tasarının senato tarafından kabul edilmesine bir tepki de kardeş Azerbaycan'ın dünyaca ünlü yönetmen, yazar ve fikir adamında geldi. Oscar ödüllü Azeri yönetmen, Fransa'nın sanat madalyasını iade ettiğini bildirdi. Rüstem İbrahimbeyov ayrıca Azerbaycan-Fransa Kültürel İlişkiler Derneği başkanlığından da istifa ettiğini belirtti.

Azerbaycan yerel basınında çıkan haberlere göre, İbrahimbeyov yaptığı yazılı açıklamada, yasanın Türkiye'ye karşı yapıldığını aktararak, "Fransa'daki yasa Türkiye'ye karşı yapılmıştır. Ancak yasanın bütün Türk dünyasının temsilcilerini etkiliyor. Ben bir Azerbaycan vatandaşı olarak, ortaya çıkan bu durumda Fransa Sanat ve Edebiyat Madalyası'nı geri vermek zorundayım. Ayrıca Azerbaycan-Fransa Kültürel İlişkiler Derneği başkanlığı görevinden de istifa ediyorum." dedi.

Yasanın seçim çıkarları için yapıldığı ve Fransa'nın temel söz özgürlüğü anlayışına da aykırı olduğunu belirtine Azeri yönetmen, Fransa Anayasa Mahkemesi'nin bu yanlıştan döneceğini de ümit ettiğini söyledi.

Yorumlar
  • İBRAHİM RÜSTEMBEYOV! U TAKDİR EDERKEN AYNI HASSASİYETİ ÜNLÜ YAZAR VE DÜŞÜNÜR YAŞAR KEMAL'DEN DE BEKLİYORUZ.NİTEKİM FRANSIZLAR KENDİSİNE LEJYON DÖ HONOR MADALYASI VERMİŞTİ.BİR VESİLEYLE BİZE BELÇİKA DEVLETİ MADALYA VERMEK İSTEMİŞTİ.BİZ BELÇİKA DEVLETİ PKK'YI DESTEKLEDİĞİ İÇİN MADALYASINI ALMAYI REDDETMİŞTİK.BUNDAN DAHA İYİ BİR PROTESTO OLAMAZ.

  • seviyorum azerbeycanı gardaşlarımız

  • FRANSANIN ÇIKARDIĞI SOYKIRIM YASASINA KARŞILIK SEN FRANSAYA MADALYANI İADE EDİYOR ONLARLA İLGİLİ DERNEKTEN İSTİFA EDİYORSUN ...SENKİ AZERBAYCANLISIN..AFEDERSİNİZ BU İŞTE BİR YANLIŞLIK OLMASIN??BİZ TÜRK DEĞİLMİYİZ???BİZ NE YAPIYORUZ??KUSURA BAKMAYIN APTALLIĞIMA VERİN..HALA BİR ŞEY ANLAMIŞ DEĞİLİM..VAY BU ÜLKE İÇİN ŞEHİT OLANLARIMIZA VE ONLARIN GERİSİNDEKİLERE VAY VAYYYY....

  • bu adam adam gibi adam peki turkiyedeki zengin isadamlarina nedemeli fransa tatili ve cocuklar fransiz lissesi budur yani

  • EN BÜYÜK FIRANSA DEMİYENDE İÇERİ ATILSIN ....

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir